dieťa migranti protest políciaTASR
StoryEditor

Nechcete utečencov? Zaplaťte. Únia chystá pre členské štáty možnosť vykúpiť sa z kvót

03.05.2016, 13:00
Autor:
ČTKČTK
Krajiny EÚ sa zrejme budú môcť vykúpiť z povinnosti prijať v prípade krízy žiadateľa o azyl z iného členského štátu európskej dvadsaťosmičky.

Ide to súčasť návrhu na úpravu takzvaného dublinského systému, ktorý by v stredu veľmi pravdepodobne mala členským krajinám dvadsaťosmičky navrhnúť Európska komisia. Zvažovaná vyška čiastky však predstavuje pre odmietajúcu členskú krajinu v zásade pokutu alebo trest, uvádzajú niektorí činitelia oboznámení s plánom.

Denník Financial Times v tejto súvislosti píše o 250 000 eurách za každého žiadateľa o azyl, ktorého by štát odmietol prijať. Sumu v podobnej výške ako možnosť potvrdili tiež zdroje ČTK avšak s tým, že na stredajšom rokovaní eurokomisárov môžu návrh ešte zmeniť.

Európska komisia v stredu veľmi pravdepodobne príde s návrhom na reformu súčasných pravidiel, podľa ktorých sa v EÚ určuje, aká krajina rieši žiadosti o azyl. Terajšie riešenie, kedy je to vždy štát, kde sa utečenec prvýkrát dostal na územie únie, sa v migračnej kríze zjavne neosvedčilo. Napríklad Grécko v minulých mesiacoch svoju úlohu zvládalo len s veľkými ťažkosťami.

Európska komisia pred mesiacom predstavila dve predbežné varianty úpravy systému. V stredu sa podľa informácií ČTK prikloní k tej "miernejšej" z nich. Teda k zachovaniu pravidla o prvej krajine vstupu, avšak s doplnením o mechanizmus distribúcie žiadateľov o azyl v prípade krízy, teda neúmerne vysokého počtu žiadateľov prichádzajúcich do jednej členskej krajiny.

Zdroje oboznámené so zámerom komisie uvádzajú, že každá krajina by mala poznať svoju "kvótu", teda percentuálny podiel z celkového počtu žiadateľov o azyl v únii, ktorý má byť schopná bez problémov zvládnuť. Číslo bude zrejme závisieť od výkonu jej ekonomiky a počtu obyvateľov.

Vo chvíli, keď počty podaných žiadostí za určité obdobie - napríklad za tri mesiace - presiahnu 150 percent tohto podielu, majú byť žiadatelia nad oných 150 percent prerozdelení medzi ostatné krajiny podľa rovnakého percentuálneho kľúča, teda "povinných kvót".

Ak komisia v stredu návrh predloží, neznamená to, že nové pravidlá začínajú platiť. O veci budú rokovať členské krajiny a europarlament. Slovenská republika dávala už dávno jednoznačne najavo, že návrhy na záväzné kvóty dôrazne odmieta. Podobný postoj majú aj ďalšie krajiny, predovšetkým zo stredu a východu únie.

Diplomati navyše pripomínajú, že teraz platné dublinské pravidlá sa dohadovali niekoľko rokov. Prípadná zmena tak podľa nich nepripadá do úvahy skôr ako v roku 2018 či 2019.

Medzi ďalšími zmenami by mala byť nová aj povinnosť členského štátu preverovať prípustnosť podanej žiadosti o azyl. Tie by - pokiaľ to bude možné - mali byť vybavované v zrýchlenej procedúre.

01 - Modified: 2016-04-18 14:16:42 - Feat.: 0 - Title: Nový návrh únie na trvalé kvóty je hrôzostrašný, tvrdí Orbánov poradca
01 - Modified: 2023-05-31 19:19:22 - Feat.: - Title: Gruzínska prezidentka verí, že jej krajina tento rok získa kandidátsky štatút. Chce "ochranu pred Ruskom" 02 - Modified: 2023-05-31 19:12:02 - Feat.: - Title: Európska únia potrebuje inovatívne formáty členstva, aby uspokojila aj Ukrajinu, tvrdí Macron 03 - Modified: 2023-05-31 16:37:17 - Feat.: - Title: Americký dolár po dnešnej štatistike z Európskej únie a Číny posilňuje, tlak na ECB sa zmenšil 04 - Modified: 2023-05-31 16:10:07 - Feat.: - Title: Von der Leyenová ocenila pokrok Moldavska v ceste k členstvu v Európskej únii, ocenila reformy 05 - Modified: 2023-05-31 15:11:38 - Feat.: - Title: Koniec vojny je ďaleko. Európa nesmie dovoliť, aby Rusko rozbilo jej bezpečnosť a jednotu, tvrdí Macron
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 22:13