Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2016, 20:15

Najväčší diamant sveta mieri do aukcie. Mohol by sa predať za viac ako 60 miliónov

Najväčší diamant sveta mieri do aukcie. Mohol by sa predať za viac ako 60 miliónov
Zdroj: REUTERS/Lucas Jackson

Lesedi la Rona, najväčší diamant objavený v posledných sto rokoch, sa bude v júni dražiť v Londýne. Vzácny nerast veľkosti tenisovej loptičky by sa mohol predať za 70 miliónov dolárov (60 843 111 eur), uviedla v stredu aukčná sieň Sotheby 's.

Neopracovaný diamant, ktorého názov znamená v jazyku tswana "Naše svetlo", má váhu 1109 karátov. V Botswane ho vlani v novembri vykopala kanadská ťažobná spoločnosť Lucar Diamond Corporation. Vek nerastu sa odhaduje na 2,5 miliardy až viac ako tri miliardy rokov.

Najväčší diamant, aký bol kedy vykopaný, je Cullinan, ktorý bol objavený v roku 1905 v Juhoafrickej republike a vážil 3106 karátov. Diamant bol rozrezaný na deväť menších kusov, z ktorých najväčší je známy ako Hviezda Afriky.

Podľa riaditeľa sekcie klenotov v Sotheby 's Davida Bennetta je z hľadiska veľkosti na druhom mieste práve Lesedi la Rona. Aukcia sa uskutoční 29. júna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.