Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2016, 02:20

Taliban s Al-Káidou v Afganistane spolupracujú, varuje Pentagon

Teroristi z Al-Kájdy v Afganistane čoraz viac spolupracujú s Talibanom a boj proti afganským vládnym jednotkám môže v dôsledku toho zosilniť. Novinárom v Pentagone to vo štvrtok povedal hovorca spojeneckej misie v Afganistane Charles Cleveland. V krajine sa podľa neho pohybuje 100 až 300 teroristov zo siete al-Kájda.

V spojeneckých jednotkách teraz v Afganistane pôsobí 13-tisíc vojakov, z toho 9800 Američanov. Ich hlavnou úlohou je výcvik afganských vojakov. Okolo 3000 príslušníkov armády USA sa priamo zapája do operácií proti bojovníkom Talibanu, al-Káidy a Islamského štátu.

Pokiaľ ide o Islamský štát, údery spojencov podľa Clevelanda znížili počet ozbrojencov tejto skupiny v Afganistane z troch tisíc asi na tretinu. Medzi januárom a marcom tohto roku vykonali americké sily zhruba sto protiteroristických operácií a v apríli ďalších devätnásť. Cieľom boli podľa hovorcu hlavne bojovníci Islamského štátu, menej ozbrojenci al-Kájdy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.