Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2016, 18:15

Nádej brazílskej prezidentky ešte žije, hlasovanie o jej odvolaní sa bude opakovať

Nádej brazílskej prezidentky ešte žije, hlasovanie o jej odvolaní sa bude opakovať
Zdroj: Reuters

Úradujúci predseda dolnej komory brazílskeho parlamentu Waldir Maranhao dnes zrušil rozhodnutie poslancov o odvolaní prezidentky Dilmy Rousseffovej. Vyhovel tak žiadosti generálneho prokurátora, ktorý podľa miestnej tlačovej agentúry Agencia Brasil žiadal opakovanie hlasovania v dolnej komore kvôli procedurálnym chybám. Už v stredu mali pritom o zosadení prezidentky hlasovať senátori.

Prezidentka Rousseffová je obviňovaná z toho, že pred minulými voľbami manipulovala s výsledkami štátneho rozpočtu v snahe zamaskovať rastúci deficit. Väčšina senátorov sa podľa médií chystala žalobu podporiť.

Dolná komora parlamentu sa pre ústavnú žalobu vyslovila v polovici apríla, keď za hlasovala dvojtretinová väčšina z 513 poslancov. Dnes ale šéf poslancov vyhovel žiadosti prokuratúry o zrušenie aprílového rozhodnutia, čo znamená, že by sa mala ústavná žaloba vrátiť do dolnej komory na nové prerokovanie.

Maranhao, ktorý sa do vedenia poslancov dostal len minulý týždeň, anulovanie vysvetlil okrem iného tým, že poslanci nemali pred hlasovaním v pléne hovoriť s médiami o tom, ako budú hlasovať. Jednou z chýb vraj bolo to, že hlasovanie nebolo formálne potvrdené uznesením.

Nový šéf poslancov nahradil v čele dolnej komory Eduarda Cunha, ktorého najvyšší súd dočasne zbavil funkcie kvôli obvineniu z marenia vyšetrovania korupcie, ktoré je proti nemu vedené, a zastrašoval poslanca. Cunha je považovaný za vodcu odporcov prezidentky Dilmy Rousseffovej a bol jedným z iniciátorov hlasovania o jej odvolaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.