Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2016, 11:43

Príbuzní obetí z 11. septembra budú môcť žalovať Saudov, návrh zákona prešiel Senátom

Americký Senát odsúhlasil návrh zákona, ktorí umožní príbuzným obetí útokov z 11. septembra 2001 žalovať vládu Saudskej Arábie.

Príbuzní obetí z 11. septembra budú môcť žalovať Saudov, návrh zákona prešiel Senátom
Zdroj: Reuters

Zákon o spravodlivosti voči podporovateľom terorizmu, známy pod skratkou JASTA (Justice Against Sponsors of Terrorism Act), schválili senátori jednomyseľne, a to jednoduchým verbálnym hlasovaním.

Stalo sa tak napriek varovaniam zo strany Saudskej Arábie, ktorá pohrozila, že v prípade presadenia tohto zákona stiahne z americkej ekonomiky svoje investície, ktorých celková hodnota prevyšuje 100 miliárd dolárov.

Schválený návrh kontroverzného zákona - podporovaného republikánskymi i demokratickými senátormi - dôrazne odmieta aj administratíva prezidenta USA Baracka Obamu. Návrh podľa Bieleho domu narušuje dôležitý princíp medzinárodného práva, podľa ktorého nemožno viesť v jednom štáte súdne konanie voči inému suverénnemu štátu. Obama v tejto súvislosti zdôrazňuje zvýšenú hrozbu napadnutia amerických záujmov na súdoch v zahraničí.

O návrhu musí ešte hlasovať dolná komora amerického Kongresu, Snemovňa reprezentantov. V prípade, že by sa tak stalo, a keby potom Obama zákon vetoval, senátori by ho opäť museli schváliť dvojtretinovou väčšinou.

Schválená predloha dáva príbuzným obetí udalostí z 11. septembra 2001 právo podávať na americké súdy žaloby voči predstaviteľov saudskoarabskej vlády, ktorí mohli byť zapletení do prípravy útokov.

O podieli Rijádu na financovaní teroristických útokov nepanuje vo Washingtone zhoda, pochybnosti majú aj tajné služby. Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan začiatkom mája pripustil, že kongresová správa o útokoch na New York a Washington obsahuje tajnú kapitolu o 28 stranách, ktorá sa týka "predbežných informácií o možnom spojení Saudskej Arábie s útočníkmi". Upozornil ale, že ide o informácie nepotvrdené a neoverené a že nič nenaznačuje, že by Rijád finančne podporoval teroristov.

Príbuzní v tejto súvislosti vyzývajú Obamovu administratívu na zverejnenie doposiaľ utajených informácií tajných služieb, ktoré by mali osvetliť údajný podiel Rijádu na útokoch z 11. septembra a jeho prípadné napojenie na teroristickú sieť al-Káida.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.