Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2016, 12:35

Americké zbrane zamieria po rokoch zákazu do Vietnamu, Obama ruší embargo

Spojené štáty zrušia embargo na predaj zbraní do Vietnamu. Uviedol to prezident Barack Obama pri návšteve Vietnamu. Obama je v tejto krajine na návšteve ako tretí prezident USA od konca vietnamskej vojny v sedemdesiatych rokoch.

Americké zbrane zamieria po rokoch zákazu do Vietnamu, Obama ruší embargo
Zdroj: REUTERS/Carlos Barria

„Spojené štáty rušia zákaz,“ povedal Obama na tlačovej konferencii v Hanoji, usporiadanej v prvý deň jeho návštevy. Americkí poslanci sa snažili prezidenta presvedčiť, aby pred zrušením požadoval zlepšenie situácie na poli dodržiavania ľudských práv vo Vietname. Embargo bolo zmiernené už v roku 2014. Jeho kompletné zrušenie je však podľa analytikov hazard, ktorý môže ohroziť USA, píše agentúra Reuters.

Cesta amerického prezidenta je súčasťou strategického urovnania vzťahov s bývalým nepriateľom. Nové priateľstvo je tiež poistkou proti rastúcemu napätiu v Juhočínskom mori. „Či už hovoríme o komerčných a ekonomických väzbách, vojenských debatách, humanitárnej práci alebo vojnovom odkaze... sme svedkami zlepšenia cezhraničnej spolupráce, ktorá prospieva obom národom,“ povedal Obama.

Očakáva sa, že zrušenie embarga vyvolá v Číne negatívnu odozvu, pretože Pekingu sa nepáči posilňovanie amerických obranných zväzkov v oblastiach, ktoré považuje za čínske územie.

Obama je tretím americkým prezidentom, ktorý navštívil Vietnam od obnovenia diplomatických vzťahov v roku 1995. V pondelok už sa stretol s prezidentom Tran Đài Quang. V pláne je ešte rokovanie s ďalšími vrcholnými predstaviteľmi ázijského štátu.

Okrem Vietnamu plánuje americký prezident zavítať v Ázii ešte do Japonska. Cieľom jeho cesty je posilniť ekonomické a bezpečnostné vzťahy. V Japonsku chce navštíviť ako prvý prezident USA Hirošimu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.