Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2016, 11:43

Horiace stany, porezaní a dobodaní ľudia. Stovky utečencov sa pobili v tábore Calais

Horiace stany, porezaní a dobodaní ľudia. Stovky utečencov sa pobili v tábore Calais
Zdroj: Reuters

Asi 20 migrantov, jeden policajt a najmenej traja dobrovoľníci utrpeli zranenia pri štvrtkovej hromadnej bitke medzi afganskými a sudánskymi obyvateľmi provizórneho táborisko pri severofrancúzskom meste Calais. Do bitky sa podľa agentúry AFP zapojilo okolo 200 ľudí, podľa agentúry AP ich bolo až 400.

Jedna osoba utrpela strelné zranenia, ďalší boli porezaní alebo dobodaní nožom a zbití palicami. Príčina sporu, ktorý viedol k hromadnej bitke, nie je známa. K násiliu ale došlo v okamihu, keď dobrovoľníci rozdávali migrantom jedlo.

Počas bitky vzplanulo aj niekoľko stanov a provizórnych drevených obydlí, požiar prišlo na miesto hasiť 15 hasičských vozov, uviedla AFP. Polícii sa nakoniec podarilo bitku ukončiť, použiť ale musela slzný plyn.

V provizórnom táborisku pri Calais, prezývanom Džungľa, pritom nejde o prvé násilné strety medzi migrantmi, z ktorých väčšina sú Afganci, Sudánci, Sýrčania a Kurdi. V marci pri podobnej bitke utrpelo zranenia 19 ľudí.

Hoci sa francúzske úrady dlhodobo snažia počet obyvateľov Džungle znížiť, a v marci preto časť tábora evakuovali, zostáva v provizórnych podmienkach pripomínajúcich chudobné štvrte rozvojového sveta približne 5000 ľudí. Migranti sa snažia z Calais dostať cez Lamanšský prieliv do Británie, kde chcú začať nový život.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.