Dmitrij RogozinReuters
StoryEditor

V kozmickom výskume USA nikdy nedobehneme, šokoval Rusov vicepremiér Rogozin

27.05.2016, 15:50
Autor:
ČTKČTK
Rogozina ruská verejnosť pozná skôr ako autora siláckych výrokov.

Prekvapujúco chmúrne vyhliadky ruskej kozmonautiky dnes na schôdzi ministerstva priemyslu v Moskve prezentoval vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý vo vláde zodpovedá za vesmírny program. Aj keby Rusko zdvojnásobilo svoju produktivitu, tempo kozmického výskumu USA "nikdy nedobehne", citovala Rogozina agentúra Interfax. Vicepremiér neskôr výroky publikované v médiách opravil.

Rusko podľa Rogozina vo sfére výskumu vesmíru za Spojenými štátmi zaostáva "deväťnásobne". Ak sa ruský kozmický výskum nezbaví byrokratov, budú Rusi "zďaleka sledovať NASA a Elona Muska", povedal Rogozin s odkazom na majiteľa úspešnej americkej súkromnej aerokozmickej firmy SpaceX.

"Aj keby sme produktivitu priemyslu zvýšili dvojnásobne, rovnako ich nikdy nedoženieme," povzdychol si ruský vicepremiér, ktorého ruská verejnosť pozná skôr ako autora siláckych výrokov.

Keď napríklad Washington pred dvoma rokmi vyhlásil proti Rusku sankcie za anexiu Krymu, vyhlásil Rogozin, že k Medzinárodnej vesmírnej stanici sa americkí astronauti môžu dopravovať "s pomocou trampolíny". Po skončení programu raketoplánov sú totiž zatiaľ americkí astronauti pri cestách na obežnú dráhu odkázaní na ruské kozmické lode Sojuz.

Rogozin neskôr na facebooku svoje výroky o zaostávanie za USA spresnil s tým, že jeho slová novinári skreslili. Vo svojom prejave vraj nemal na mysli zaostávanie v celom kozmickom priemysle, ale len v produktivite práce. "To vôbec neznamená, že zaostávame aj vo všetkom ostatnom. Napríklad vo výrobe raketových motorov sme vpredu," uviedol vicepremiér.

Napriek ochladeniu politických vzťahov kozmická spolupráca medzi Ruskom a USA neustala. Okrem ciest ruských dopravných lodí k ISS Američania napriek protiruským sankciám stále používajú úspešné ruské raketové motory RD-180, ktoré montujú do svojich nosných rakiet.

18. máj 2022 04:21