Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2016, 15:11

Napätie medzi Rijádom a Teheránom pretrváva, Irán nevypraví pútnikov do Mekky

Vlaňajšia púť do Mekky bola jedna z najtragickejších, zahynulo vyše 2200 pútnikov.

Napätie medzi Rijádom a Teheránom pretrváva, Irán nevypraví pútnikov do Mekky
Zdroj: Reuters

Irán tento rok nevypraví do Saudskej Arábie pútnikov, aby sa zúčastnili na tradičnej výročnej púti do Mekky. Prostredníctvom siete Twitter o tom informovala iránska televízia Press TV.

Iránsky minister kultúry Alí Džannátí spresnil, že v uplynulom období sa uskutočnili dve kolá rokovaní s Rijádom, ktoré však nepriniesli želaný výsledok a Irán do Saudskej Arábie svojich pútnikov nevypraví "kvôli prekážkam vytváraným saudskoarabskou stranou".

Rijád na rokovaniach údajne nesúhlasil s požiadavkou Teheránu, ktorá sa týkala zvýšenia bezpečnosti účastníkov púte. Irán ju predložil vzhľadom na tragický priebeh vlaňajšieho hadždžu, keď v tlačenici v údolí Míná zahynulo okrem iných aj 464 iránskych pútnikov.

Púť do Mekky je jedným z piatich pilierov moslimskej viery a každý moslim by ju mal vykonať aspoň raz za život. Počas obradov veľkej púte však často dochádza k tlačeniciam, ale aj k požiarom v stanových táboroch. Vlaňajšia púť sa zapísala ako jedna z najtragickejších, keď v údolí Míná zahynulo vyše 2200 pútnikov.

Tento rok Saudská Arábia prisľúbila prijatie prísnych opatrení na zaistenie bezpečnosti účastníkov každoročnej púte. Saudskoarabský korunný princ Muhammad ibn Nájif, ktorý je vicepremiérom i ministrom vnútra, avizoval tvrdé zákroky voči komukoľvek, kto by chcel ohroziť priebeh hadždžu alebo bezpečnosť pútnikov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.