Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2021, 11:02

Bidenova administratíva oznámi nové sankcie voči režimu v Minsku 9. augusta, tvrdí CNN

Oznámenie sankcií je načasované tak, aby sa zhodovalo s prvým výročím volieb v Bielorusku, "ktoré medzinárodné spoločenstvo odsúdilo ako podvodné".

Bidenova administratíva oznámi nové sankcie voči režimu v Minsku 9. augusta, tvrdí CNN
Zdroj: Reuters

Administratíva prezidenta USA Joea Bidena má 9. augusta v pláne oznámiť nové sankcie voči bieloruskému režimu. Informovala o tom spravodajská televízia CNN, ktorá sa odvolala na zdroj z amerického Kongresu.

Zdroj podľa spravodajského webu Belsat zdôraznil, že oznámenie sankcií je načasované tak, aby sa zhodovalo s prvým výročím volieb v Bielorusku, "ktoré medzinárodné spoločenstvo odsúdilo ako podvodné".

Subjekty, na ktoré sa budú nové sankcie vzťahovať, navrhla bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská na nedávnom stretnutí s prezidentom USA, uviedla CNN.

Cichanovská sa podľa CNN vyjadrila, že terčom sankcií by mali byť "spoločnosti monopolizované bieloruským režimom", napr. Belaruskali, či ropné a oceliarske podniky. Sankcie by podľa jej názoru mali byť prísnejšie. Teraz platné reštrikcie sú podľa nej skôr symbolické a "morálne".

V tejto súvislosti Cichanovská poukázala na to, že sektorové sankcie uvalené Európskou úniou po vynútenom odklonení letu spoločnosti Ryanair a zatknutí bieloruského novinára na jeho palube "sú silné". Podľa názoru Cichanovskej by USA mohli túto politiku nasledovať.

Cichanovská tento týždeň vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby 9. augusta - v deň výročia sporných volieb, ktoré v Bielorusku vyvolali rozsiahle protesty - "vyslalo signál solidarity s Bielorusmi bojujúcimi za demokraciu a slobodu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.