Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2016, 16:30

Francúzi odovzdali Egyptu prvý z dvoch Mistralov. Káhira za lode zaplatí menej ako Rusi

Paríž od zmluvy s Moskvou ustúpil v dôsledku ukrajinskej krízy.

Francúzi odovzdali Egyptu prvý z dvoch Mistralov. Káhira za lode zaplatí menej ako Rusi
Zdroj: Reuters

Francúzsko dnes odovzdalo Egyptu prvú z dvoch moderných vojnových lodí Mistral, ktoré si pôvodne objednalo Rusko. Informovali o tom francúzske médiá. Paríž od zmluvy s Moskvou ustúpil v dôsledku ukrajinskej krízy, ktorú vyvolala ruská anexia ukrajinského Krymu v roku 2014.

Loď, ktorá môže prevážať a nasadzovať do bojov vrtuľníky a tanky, vypláva do Egypta z prístavu Saint-Nazaire v najbližších dňoch. Egyptská posádka má 180 členov, ktorí tu od februára prekonali príslušný výcvik. Druhý Mistral má Francúzsko odovzdať Egyptu v priebehu septembra, spresnil web denníka La Tribune.

Kontrakt v hodnote asi 1,2 miliardy eur Francúzsko uzavrelo v roku 2011 s Ruskom, ale kvôli postupu Moskvy v ukrajinskej kríze dodávku lodí vlani najprv zmrazilo a nakoniec zrušilo.

Francúzsky prezident François Hollande v septembri 2015 oznámil, že sa na predaji lodí dohodol so svojím egyptským náprotivkom Abdalom Fattahom Sísím. Podľa francúzskych vládnych zdrojov Káhira za lode zaplatí 950 miliónov eur, teda menej ako mali zaplatiť Rusi.

"Francúzsko sa rozhodlo uvažovať o Egypte, ktorý je významným hráčom na Blízkom východe. Jeho stabilita je nevyhnutná a Egypt očakáva od Francúzska podporu," povedal Hollande k lodiam Mistral pred septembrovým podpisom kontraktu s Káhirou.

Káhira sa snaží posilniť svoju vojenskú silu v čase, keď doma aj v zahraničí čelia islamským vzbúrencom. Egypt je so Saudskou Arábiou členom medzinárodnej vojenskej koalície, ktorá bojuje proti rebelom v Jemene. Posilňovať egyptskú armádu pomáhajú aj Spojené štáty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.