Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2016, 22:20

Bulhari modernizujú armádu, za nové stíhačky a lode zaplatia vyše miliardy eur

Armáda sa má viac prispôsobiť štandardom NATO.

Bulhari modernizujú armádu, za nové stíhačky a lode zaplatia vyše miliardy eur
Zdroj: razonyfuerza.mforos.com

Bulharsko chce zabezpečiť moderné lietadlá a lode pre svoju armádu, ktorá je v súčasnosti vybavená ruskou technikou, aby sa mohla prispôsobiť štandardom NATO. Parlament v Sofii schválil dnes nákup 16 bojových lietadiel a dvoch hliadkovacích člnov, informuje agentúra DPA.

Prvých osem nových alebo používaných bojových lietadiel v celkovej hodnote 1,5 miliardy levov (767 mil. eur) by malo Bulharsko zakúpiť do roku 2020. Podľa DPA prichádzajú do úvahy nové ruské stroje typu MiG-29M/M2 alebo používané americké stíhačky F-16 z Portugalska alebo priamo z USA.

Nákup nových hliadkovacích člnov za 820 miliónov levov (419 mil. eur) sa predpokladá v roku 2022.

"Toto je historický okamih, pretože... bude zaručená bojaschopnosť bulharskej armády na ďalších 30 rokov," povedal na margo dnešného rozhodnutia minister obrany Nikolaj Nenčev. Poslanci socialistickej a nacionalistickej opozície hlasovali proti nákupu armádnej techniky.

Bulharsko bolo počas studenej vojny spojencom Sovietskeho zväzu a až do minulého roka malo s Moskvou dohodu o údržbe starnúcich stíhačiek typu MiG-29. Tie majú byť po novom opravované v Poľsku.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.