Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2016, 13:56

Merkelová ako Hitler. Turecké médiá sa pustili do nemeckej kancelárky

Palcové titulky viacerých novín vyzývajú Nemcov, aby sa za rozhodnutie parlamentu hanbili.

Merkelová ako Hitler. Turecké médiá sa pustili do nemeckej kancelárky
Zdroj: sozcu.com.tr

Turecký provládna aj protivládna tlač v dnešných vydaniach zdieľa zlobu voči Nemecku, parlament ktorého vo štvrtok uznal masaker Arménov Osmanskou ríšou v roku 1915 za genocídu. Hlavné stránky niekoľkých denníkov zobrazili nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

"Naši bratia v zbrani nám vpadli do chrbta," napísal provládny denník Sabah s odkazom na spojenectvo Nemecka a Osmanskej ríše počas prvej svetovej vojny. "Týmto je osudové spojenectvo, ktoré sa začalo v prvej svetovej vojne, minulosťou. (...) Naši padlí vojaci sa vzdali svojich životov za Nemecko očividne úplne zbytočne," dodal.

"Hanba vám," napísal pod fotografiou nemeckého parlamentu kedysi voči vláde kritický denník Hürriyet, ktorý sa v posledných mesiacoch názorovo vedeniu krajiny približuje. "Spolkový snem prijal rezolúciu o genocíde Arménov, ktorou zasadil hlboké rany storočným vzťahom s Tureckom," dodal Hürriyet s tým, že Berlín sa dopustil genocídy priateľstva.

"Hanbite sa!" hlási v nemčine palcový titulok kemalistického denníka Sözcü, ktorý zastáva tvrdé postoje proti vládnucej proislamskej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP). Noviny zverejnili na titulnej strane tiež fotomontáž zobrazujúcu Merkelovú s fúzikmi v nacistickej uniforme a s nacistickou vlajkou v pozadí.

V texte okrem iného píše, že Hitlerovi potomkovia obvinili Turecko z genocídy. "Nemecko, ktoré za druhej svetovej vojny spáchalo genocídu, pri ktorej zmasakrovalo šesť miliónov Židov, a ktoré dodávkami zbraní (zakázanej Strane kurdských pracujúcich) PKK otvorilo cestu k zabíjaniu našich detí, teraz ratifikovalo takzvanú arménsku genocídu ... zúrime," napísal denník.

Denník Cumhuriyet, ktorý zastáva voči tureckej vláde kritické názory, zvolil v reakcii na krok Nemecka podľa DPA triezvejší postoj. Turecko sa podľa neho so svojim postojom k masakru z roku 1915 ocitlo osamotené a AKP spolu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom prehralo ďalšiu diplomatickú vojnu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.