Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2016, 17:03

Utečenci museli predstierať, že upratujú po povodniach. Trapas televízneho štábu rozhneval Nemcov

Utečenci museli predstierať, že upratujú po povodniach. Trapas televízneho štábu rozhneval Nemcov
Zdroj: TASR/AP

Trápnu situáciu vyvolal v meste Schwäbisch Gmünd televízny štáb, ktorý prišiel natočiť reportáž o upratovaní po povodniach. Do práce sa tam zapojili aj utečenci, reportéri však dorazili neskoro. Upratovanie ich preto nechali zahrať. Nahnevaní obyvatelia mesta sledovali, ako sa odpadky vracajú z kontajnerov späť na ulicu.

"Nemohli sme uveriť svojim očiam, čo sa to zrazu deje," opisujú obyvatelia 60-tisícového mesta neďaleko Stuttgartu v Bádensku-Württembersku udalosti z minulej stredy.

Zinscenovanému upratovaniu predchádzalo skutočné

Rakúsky televízny štáb podľa nich do ulíc priviedol utečencov v čistých teniskách, ktorí sa za sprievodu hudby z ich telefónov pustili pred kamerami do upratovania. Informoval o tom miestny server Rems Zeitung.

Obyvatelia blízkeho azylového centra navyše pracovali v miestach, ktoré už bolo dávno upratané. Novinári sa so starostom dohovorili, že z kontajnerov vytiahnu už odpratané naplaveniny a premočený nábytok. Na štáb aj vedenie mesta sa za to zniesla vlna kritiky.

"Tá udalosť je samozrejme nešťastná," prosí o pochopenie hovorca gmündskej radnice Markus Herrmann. "Chceli sme oneskorenému štábu z Rakúska predviesť, že utečenci skutočne pomáhali obetiam povodní," vysvetľuje.

Utečenci sa podľa radnice v Gmünde skutočne zapojili do upratovania, aranžované zábery a farbenie reality sú však podvodom na divákoch a odporujú etickým pravidlám novinárskej práce.

Pred kamerou upratovali len utečenci, o ostatných sa štáb nezaujímal

Reportáží o zapojení utečencov do upratovania po povodniach sa v európskych médiách objavilo množstvo. Ich účasť zmienil napríklad aj nemecký spravodajca Českej televízie, ktorý v piatok nakrúcal v Simbachu nad Innom

Česká reportáž však okrem obyvateľov azylového centra predstavuje aj tisíce ďalších záchranárov a dobrovoľníkov. Obyvateľov Gmündu rozčúlilo, že utečenci pri zinscenovanom natáčaní rakúskej televízie naopak upratovali sami.

Pre nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pre svojich vytopených susedov odviedli väčšinu tvrdej práce, sa podľa nich v žiari reflektorov nenašlo miesto.

Herrmann pôvodne denníku Frankfurter Allgemeine povedal, že v Gmünde natáčal spravodajský tím rakúskej verejnoprávnej televízie ORF. Neskôr však svoje slová vzal späť. Na ďalšiu otázku, kto konkrétne teda v meste nakrúcal, už odpovedať nechcel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.