Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2016, 22:47

Rusko má nový plán. Chce združiť bývalé sovietske republiky v protivzdušnej obrane

Ruskom vedená Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB)
Zdroj: TASR/AP

Ruskom vedená Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), združujúca bývalé sovietske republiky, chce vybudovať spoločný systém protivzdušnej obrany.

Uviedol to dnes šéf OZKB Nikolaj Borďuža, ktorého citovala agentúra TASS. 

Podľa jeho slov je v súčasnosti celý projekt v prvej fáze, v rámci ktorej sa vytvárajú menšie regionálne sústavy protivzdušnej obrany. Existuje už rusko-bieloruský a rusko-kazašský systém a v počiatočnom štádiu realizácie je aj podobná rusko-arménska dohoda.

"Vytváranie takýchto regionálnych systémov je prvou fázou. Fáza dva počíta s unifikáciou týchto systémov a s ich prispôsobením štandardným úlohám. To umožní vytvorenie systému protivzdušnej obrany pre celý priestor OZKB," povedal Borďuža. 

Rusko podpísalo príslušnú dohodu s Bieloruskom už v roku 2009, s Kazachstanom v roku 2013 a s Arménskom koncom minulého roka. Bielorusko a Kazachstan v rámci tejto spolupráce dostávajú od Moskvy protilietadlové raketové systémy S-300PS. 

V štádiu plánovania sú podobné regionálne protivzdušné štíty, ktoré chce Rusko vybudovať v kooperácii s Kirgizskom a Tadžikistanom. 

Ruský minister obrany Sergej Šojgu dnes oznámil, že Moskva bezplatne dodá Kazachstanu systémy S-300PS vrátane rakiet. Uviedol to v kazašskej Astane, kde sa stretol s tamojším rezortným partnerom Imangalim Tasmagambetovom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.