čína študentiReuters
StoryEditor

Čínskych študentov čaká najdôležitejšia skúška. Za podvádzanie im hrozia roky väzenia

09.06.2016, 15:19
Autor:
ČTKČTK
Podvádzanie pri skúškach sa v Číne neoplatí. Nielenže sú v boji proti podvodom použité silné zbrane, za odhalenie môže podvodník putovať do väzenia.

Až sedemročné väzenie hrozí od tohto roku čínskym študentom, ktorí budú pristihnutí pri podvádzaní pri prijímacích skúškach na vysoké školy. Do boja proti podvodom pri testoch sú nasadené aj špeciálne zásahové jednotky a bezpilotné lietadlá, uviedol spravodajský server The Times. Cieľom je odhaliť neobvyklé správanie sa študentov v škole aj pred budovou.

V Číne sa tento týždeň konajú najdôležitejšie skúšky v živote mnohých študentov, takzvané kao-kcha. O tri milióny univerzitných miest usiluje tento rok 9,4 milióna stredoškolákov.

Tlak rodiny

Väčšina študentov sa na testy pripravuje pod značným tlakom celé roky a rodiny sú ochotné minúť nemalé sumy za doučovanie a ďalšiu prípravu. Cieľom je dostať sa na niektorú zo špičkových univerzít, čo sa vlani podarilo len každému desiatemu prihlásenému. Bez dobrých výsledkov u skúšok kao-kcha sú väčšinou študenti odsúdení k zle platenej práci.

Podvádzanie pri skúškach, ktoré študenti skladajú z čínštiny, matematiky, angličtiny a ďalšieho predmetu podľa vlastnej voľby, sa v posledných rokoch stávalo čoraz väčším problémom.

Už vlani boli nasadené bezpilotné lietadlá k preletom nad učebňami a inštalované boli tiež detektory kovu. Tie majú odhaliť podvodníkov, ktorí by mali v úmysle prepašovať do triedy napríklad vysielačky. Na overenie totožnosti skúšaných sa využívajú odtlačky prstov a rozpoznávanie zrenice.

Hrozba väzenia

Tí, čo budú pristihnutí pri podvádzaní, od tohto roka čelia zákazu opakovania testu po dobu niekoľkých rokov. Pokiaľ bude niekto odhalený, že sprostredkúva masové podvádzanie alebo že niekomu zaplatil, aby skúšku zložil namiesto neho, hrozí mu až sedemročný trest väzenia.

K sprísneniu bezpečnostných opatrení tiež prvýkrát prispievajú špeciálne zásahové jednotky, ktoré sú obdobou amerických jednotiek SWAT. Ich príslušníci rozvážajú do jednotlivých skúšobných miestností papiere s testami a v Pekingu každú budovu, kde sa skúšky konajú, stráži najmenej osem príslušníkov týchto jednotiek.

01 - Modified: 2022-12-04 09:32:01 - Feat.: - Title: Čínskeho prezidenta nepresvedčili ani protesty. Naďalej odmieta zahraničné vakcíny 02 - Modified: 2022-12-03 21:24:02 - Feat.: - Title: USA majú pred sebou kľúčové roky, ak chcú držať krok s Čínou, povedal Austin 03 - Modified: 2022-12-02 21:12:34 - Feat.: - Title: Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva Čínu na ďalšie uvoľnenie proticovidových opatrení 04 - Modified: 2022-12-02 17:08:59 - Feat.: - Title: Čínsky prezident naznačil možné zmiernenie covidových obmedzení. Mestá tak už robia po masívnych protestoch 05 - Modified: 2022-12-02 13:21:11 - Feat.: - Title: Sinológ: Smrť exprezidenta Číňanom pripomenula, ako sa mali predtým. Pri pohrebe môžu prísť ďalšie nepokoje
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. december 2022 13:17