Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2016, 21:52

Pravicoví extrémisti vtrhli na rakúsku univerzitu, fyzicky napadli jej rektora

Pravicoví extrémisti vtrhli na rakúsku univerzitu, fyzicky napadli jej rektora
Zdroj: iboesterreich.at (protestné zhromaždenie identitárov)

Popoludňajšiu prednášku na univerzite v juhorakúskom Klagenfurte dnes narušila desiatka prívržencov krajnej pravice, ktorá vtrhla s megafónmi do sály. Rektor Oliver Vitouch agentúre APA povedal, že jeden z výtržníkov ho udrel do brucha.

Vitouch skupinu vyzval k odchodu, tá ale sálu opustila až potom, čo zavolal políciu. Jedného z mužov sa rektor pokúsil zadržať, ten ho ale udrel. "Chcel som zistiť jeho identitu, to mu ale očividne nebolo po chuti," povedal Vitouch k potýčke.

Skupina, ktorá na univerzitu prenikla, sa hlási k takzvanému identitárnemu hnutiu. Nemecké tajné služby ho považujú za krajne pravicové, podobný názor majú aj tie rakúske. Hnutie sa podľa nich hlásaním ochrany pred islamizáciou a masovým prisťahovalectvom snaží presadiť svoj rasistický a nacionálny svetonázor, citoval denník Kurier hodnotenia rakúskych úradov.

Pred dvoma mesiacmi takzvaní identitári vtrhli do auly viedenskej univerzity, kde rozvinuli transparent s nápisom Multikulti zabíja. V publiku vtedy sedelo asi 700 ľudí a výtržníci ich postriekali červenou farbou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.