Reuters
StoryEditor

Hasičom sa nedarí zvládnuť požiar na gréckom ostrove Eubója

09.08.2021, 07:26
Autor:
TASRTASR
Obyvateľov veľkej časti postihnutého regiónu už evakuovali.

Gréckym hasičom sa do nedeľňajšieho večera nepodarilo dostať pod kontrolu lesný požiar na ostrove Eubója.

Boj s prírodnými požiarmi medzitým pokračoval na viac ako desiatich iných miestach v krajine, informovala agentúra DPA.

Hasičský zbor, armáda a miestni obyvatelia podľa gréckych televízií neboli schopní pokračovať v hasení požiaru v pobrežnom meste Pefki.

"Nemáme vodu!" kričali ľudia nesúci vodu vo vedrách či fúrikoch, keď hasičským vozidlám dopĺňali palivo.

Dobrovoľníci prenášali seniorov k brehu, odkiaľ ich mali do bezpečia prepraviť člny. Iní tam priniesli aj svoje mačky a psov, približuje DPA.

Plamene pohltili na Eubóji početné domy a stromy, ktoré sa ľudia v niektorých oblastiach snažili zoťať, aby zabránili šíreniu ohňa. Nad oblasťou sa vznášal hustý dym, keď vietor poháňal požiar k severnému cípu druhého najväčšieho ostrova v Grécku.

Obyvateľov veľkej časti postihnutého regiónu už evakuovali. Mnohí sa však sťažovali, že ich ponechali svojmu osudu, keď na ostrove začali požiar hasiť zo vzduchu až v nedeľu, pokým hasičské lietadlá boli nasadené pri požiaroch v okolí Atén.

Úrady svoj postup obhajovali s tým, že zdroje sú obmedzené. Vláda opakovane uviedla, že prioritou je záchrana životov, nie majetku alebo lesov. V metropolitnej oblasti Atén žijú asi štyri milióny ľudí, pokým Eubója má približne 220-tisíc obyvateľov a tamojšie oblasti najviac ohrozené plameňmi sú prevažne lesnaté, píše DPA.

Objavili sa tiež správy, že situácia severne od gréckej metropoly sa stabilizuje, keď sa tam hasičom podarilo uhasiť viaceré menšie požiare.

Situácia je trocha lepšia na Peloponézskom polostrove, kde horí požiar južne od mesta Megalopolis a plamene v západnej časti polostrova sa dostávajú čoraz viac do vnútrozemia do husto zalesnenej oblasti neďaleko Olympie, dodáva agentúra.

01 - Modified: 2022-08-15 14:31:56 - Feat.: - Title: Medzinárodný záchranný výbor vyzval na evakuáciu sýrskych utečencov z ostrova medzi Gréckom a Tureckom 02 - Modified: 2022-08-14 04:24:48 - Feat.: - Title: Francúzskym hasičom sa podarilo zastaviť šírenie požiaru v Gironde 03 - Modified: 2022-08-12 12:39:19 - Feat.: - Title: Hasiči z viacerých krajín Únie prichádzajú do Francúzska bojovať s lesnými požiarmi 04 - Modified: 2022-08-10 13:40:56 - Feat.: - Title: Priemyselná produkcia v Grécku zrýchlila v júni rast na 6-mesačné maximum 05 - Modified: 2022-08-10 10:32:06 - Feat.: - Title: Grécko opustí takzvaný rámec sprísneného dohľadu 20. augusta, vracia sa do normálu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. august 2022 07:34