Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2016, 08:12

Primárky demokratov sa skončili. Clintonová zavŕšila boj o nomináciu víťazstvom vo Washingtone

Clintonová získala vo Washingtone približne 80 percent hlasov a 16 z 20 miestnych delegátov na júlovú nominačnú konferenciu.

Primárky demokratov sa skončili. Clintonová zavŕšila boj o nomináciu víťazstvom vo Washingtone
Zdroj: Reuters

Hillary Clintonová presvedčivo vyhrala utorňajšie primárne voľby demokratov vo federálnej metropole Washingtone.

Symbolicky tým zavŕšila svoje víťazstvo nad protikandidátom Berniem Sandersom, pretože primárky vo Washingtone boli posledné zo série volieb, v ktorých demokrati vyberali svojho kandidáta na funkciu prezidenta Spojených štátov.

Washingtonské voľby zakončili štyri a pol mesačnú šnúru primárok a volebných zhromaždení vo všetkých štátoch USA, ktorá začali 1. februára v Iowe.

Clintonová nakoniec získala len na základe volieb 2219 delegátov proti Sandersovým 1832; vrátane takzvaných superdelegátov, straníckych činiteľov, ktorí môžu sľúbiť podporu ktorémukoľvek kandidátovi, by mala mať k dispozícii 2800 hlasov, zatiaľ čo Sanders len 1881.

Potrebný počet 2383 delegátov pre získanie demokratickej nominácie si Clintonová zaistila už minulý týždeň.

Hneď po skončení primárok sa Clintonová zišla asi na hodinu a pol so Sandersom, aby sa ho pokúsila presvedčiť o nutnosti zjednotenia ostro rozdelených demokratov pre boj proti republikánskemu kandidátovi, ktorým bude s najväčšou pravdepodobnosťou Donald Trump. Žiadny z nich ale po stretnutí s novinármi neprehovoril.

Sanders svoj boj za získanie nominácie ešte stále nevzdal a Clintonovú nepodporil, aj keď ho k tomu presviedča čoraz viac predstaviteľov strany. Senátor z Vermontu dúfa, že pre svoj program takzvaného demokratického socializmu získa na júlovom demokratickom zjazde superdelegátov, ktorí pôvodne sľúbili podporiť Clintonovú.

Na utorkovej tlačovej konferencii Sanders uviedol, že bude žiadať zmeny v nominačnom procese a výmenu vedenia Demokratického národného výboru, najvyššieho orgánu strany. Do neho chce Sanders dosadiť svojich radikálnych ľavicových prívržencov.

Clintonovú už minulý týždeň podporil prezident Barack Obama. Bývalá ministerka zahraničia taktiež získala podporu senátorky Elizabeth Warrenovej, neformálnej vodkyne ľavého krídla strany, čo by jej mohlo zaistiť podporu značnej časti Sandersových stúpencov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.