Frans TimmermansTASR/AP
StoryEditor

Európski politici bijú na poplach, správa o zmene klímy je budíček pre celý svet

09.08.2021, 14:41
Autor:
TASRTASR
Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý je zodpovedný za Európsku zelenú dohodu, upozornil na "mimoriadnu naliehavosť konať okamžite".

Svet musí konať a to ešte pred klimatickým summitom (COP26) v Glasgowe. Uviedli to v pondelok viaceré politické osobnosti Európy v reakcii na správu Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC). Vedci varovali, že k zvýšeniu globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia dôjde už do roku 2030.

Belgická televízna stanica RTBF zozbierala reakcie viacerých európskych politikov v súvislosti so "znepokojivou" správou IPCC.
Podľa oznámenia britskej vlády je to "vážne varovanie" o vplyve ľudskej činnosti na planétu.

"Dúfam, že správa IPCC bude budíčkom pre celý svet. Treba konať už teraz, ešte predtým, ako sa v novembri stretneme v Glasgowe na kľúčovom summite COP26," vyhlásil predseda britskej vlády Boris Johnson.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý je zodpovedný za Európsku zelenú dohodu, v reakcii na správu IPCC upozornil na "mimoriadnu naliehavosť konať okamžite". Podľa neho však ešte ľudstvo môže zabrániť nekontrolovateľnému zvratu situácie.

"Ešte nie je neskoro zastaviť tento trend a zabrániť nekontrolovateľnému narušeniu klímy. Avšak za predpokladu, že budeme konať rázne teraz a spoločne," odkázal Timmermans.

Aj francúzska ministerka životného prostredia Barbara Pompiliová uviedla, že je najvyšší čas na činy a rozhodnutia.

"V dobe, keď vlny horúčav, záplavy a extrémne požiare nadväzujú na seba po celom svete, IPCC varuje pred urýchlením klimatických zmien. Svet má len jednu možnosť: urýchliť koniec fosílnej civilizácie. COP26 nám ponúka túto príležitosť," uviedla ministerka na Twitteri.

Nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová naznačila, že "čas na záchranu planéty tak ako ju poznáme", sa kráti.

"Je na nás všetkých, aby sme z dvadsiatych rokov 21. storočia urobili desaťročie venované ochrane klímy," uviedla ministerka.

Zároveň skonštatovala, že mnohým dôsledkom zmeny klímy sa ľudstvo zrejme nevyhne, lebo aj správa expertov poukazuje na nezvratné dôsledky otepľovania, zároveň však vyzvala na udržanie globálneho otepľovania do 1,5 stupňa Celzia, čo je aj cieľom klimatickej dohody z Paríža z roku 2015.

"Ako medzinárodné spoločenstvo sa na to môžeme pripraviť a prispôsobiť sa čo najlepšie týmto zmenám," uviedla Schulzeová a priznala, že ochranu klímy považuje za "zásadnú úlohu pre naše prežitie".

Belgická federálna ministerka zodpovedná za klímu a životné prostredie Zakia Khattabiová vyhlásila, že správa IPCC je "alarmujúcejšia než kedykoľvek predtým".

Podľa jej slov ľudia ešte stále majú potenciál zmeniť priebeh vecí, zároveň však dodala, že nastal "najvyšší čas konať".

Rovnako sa vyjadrila aj belgická strana zelených Ecolo, ktorá vo svojom stanovisku pre médiá uviedla, že ak sa chce ľudstvo vyhnúť "pochmúrnej a chaotickej" budúcnosti nemá žiaden čas na plytvanie a musí začať konať.

01 - Modified: 2024-02-01 06:34:50 - Feat.: - Title: Biden vymenoval za nového osobitného vyslanca pre klímu Johna Podestu 02 - Modified: 2024-01-18 14:00:00 - Feat.: - Title: Pravica a ľavica je preč. Európske voľby rozhodne päť hlavných tém, ktoré trápia voličov 03 - Modified: 2024-01-09 13:11:45 - Feat.: - Title: Nový rekord s veľkým náskokom. Vlani bolo zrejme najteplejšie za najmenej 100-tisíc rokov, tvrdí expertka 04 - Modified: 2024-01-08 11:59:42 - Feat.: - Title: Klimatické zmeny, ktoré sme už vytvorili, potrvajú 50-tisíc rokov, varujú vedci 05 - Modified: 2023-12-29 17:54:38 - Feat.: - Title: Vianočné teploty sa podobali októbru, v Španielsku bolo 30 stupňov. Aké počasie bude u nás na Silvestra?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. február 2024 20:51