Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2016, 09:39

Tureckí policajti rozohnali demonštráciu, pozatýkali viacero ľudí

Tureckí policajti rozohnali demonštráciu, pozatýkali viacero ľudí
Zdroj: Reuters

Turecká polícia použila v sobotu slzotvorný plyn a vodné delá proti niekoľkým stovkám demonštrantov, ktorí protestovali v Istanbule po udalosti z predošlého večera, keď skupina mužov napadla návštevníkov obchodu s hudobnými nosičmi.

Agentúra DPA informovala, že účastníci protestu pokrikovali heslá namierené proti vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá má náboženské korene, pričom ju označovali za "fašistickú" a "vražednú". Polícia počas niekoľkohodinovej akcie zatkla viacero ľudí.

Demonštrácia bola odpoveďou na útok z piatkového večera, ktorého terčom bol malý obchod s hudobnými nosičmi v istanbulskej liberálnej štvrti Cihangir. Skupina približne 20 mužov ozbrojených palicami napadla návštevníkov počas prezentácie nového albumu britskej rockovej skupiny Radiohead. Tlačová agentúra Dogan uviedla, že na mieste utrpela zranenia jedna osoba.

Predpokladá sa, že útočníkmi boli moslimskí radikáli, ktorých rozhnevalo, že sa v obchode púšťa hudba a požíva alkohol v čase ramadánu. Samotná skupina Radiohead v reakcii na túto udalosť zverejnila v magazíne Rolling Stone vyhlásenie, v ktorom vyjadruje nádej, že "raz bude možné obhliadnuť sa za takýmito násilnými prejavmi netolerancie ako za vecami z dávnej minulosti".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.