Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2016, 20:23

Dalajláma sa stretol s americkou speváčkou, Peking reagoval ostro

Tibetský duchovný vodca sa stretol s Lady Gaga. Čína toto stretnutie odsúdila, pred dalajlámom varuje.

Dalajláma sa stretol s americkou speváčkou, Peking reagoval ostro
Zdroj: Reuters

Čína ostro kritizovala nedávne stretnutie tibetského duchovného vodcu dalajlámu s americkou popovou hviezdou Lady Gaga v USA, informuje dnes agentúra AP.

"Zámerom jeho návštev a aktivít v ďalších krajinách je presadzovať jeho návrh na nezávislosť Tibetu," tlmočil v pondelok v reakcii na túto skutočnosť stanovisko Pekingu hovorca čínskeho rezortu diplomacie Chung Lej.

Konferencia starostov

Dalajláma sa s americkou speváčkou stretol pred svojím vystúpením na konferencii amerických starostov v Indianopolise. Podľa oficiálnej webovej stránky dalajlámovho úradu sa rozhovor, ktorý moderovala Lady Gaga, vysielal v priamom prenose na sociálnej sieti Facebook.

Speváčka sa duchovnej autority opýtala, ako sa dá pomôcť mladým ľuďom s poruchami sebavedomia, ktorí majú tendenciu k sebapoškodzovaniu. Správnym prístupom je podľa dalajlámu "venovať väčšiu pozornosť vnútorným hodnotám ako láska a súcit".

Stretnutie mal aj s Obamom

Peking však svet pred dalajlámom varuje. "Veríme, že ľudia z medzinárodného spoločenstva sú si plne vedomí dalajlámovej skutočnej povahy a charakteru," dodal Chung. S tibetským mníchom sa len pred dvoma týždňami stretol tiež americký prezident Barack Obama. Peking vtedy reagoval podobne.

Čína odsudzuje akékoľvek stretnutia zahraničných politických lídrov či osobností s exilovým tibetským duchovným vodcom, ktorého Peking považuje za separatistu.

Dalajláma sa utiahol do exilu v Indii po neúspešnom povstaní proti čínskej vláde v roku 1959. Dalajláma sa zasadzuje za autonómiu Tibetu, pričom Čína ho obviňuje z podporovania úplnej nezávislosti tejto oblasti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.