Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2016, 21:25

Poľsko zavádza hraničné kontroly, týkať sa to bude aj Slovákov

Poľsko navštívi pápež a bude sa tam konať aj summit NATO. Krajina preto zavádza dočasné hraničné kontroly.

Poľsko zavádza hraničné kontroly, týkať sa to bude aj Slovákov
Zdroj: Reuters

Poľsko dočasne obnoví hraničné kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu vrátane poľsko-slovenskej štátnej hranice.

Obnovenie hraničných kontrol sa bude týkať obdobia od 4. júla do 2. augusta a súvisí s usporiadaním summitu Severoatlantickej aliancie (NATO) v dňoch 8.-9. júla, ako aj Svetových dní mládeže v dňoch 25.-31. júla, počas ktorých Poľsko navštívi pápež František (28.-31. júla).

S odvolaním sa na oficiálne miesta o tom informovali poľské médiá.

Kontroly na hraniciach Poľska s Nemeckom, ČR, SR a Litvou, ako aj v prístavoch a na letiskách budú vykonávať mobilné hliadky Pohraničnej stráže. Nasadení príslušníci, v predpokladanom počte okolo 1500, budú mať k dispozícii tzv. schengenbusy vybavené špeciálnymi zariadeniami na overovanie osobných dokumentov, identifikáciu drog, rádiometrickú kontrolu, ale aj prístup do medzinárodných databáz.

Podľa predstaviteľov poľskej Pohraničnej stráže sa pri bežných cestách pre návštevníkov Poľska nezmení nič zásadné, kontroly sa sústredia na vytypovaný okruh ľudí. Tak pre Poliakov pri cestách na dovolenku, ako aj pre návštevníkov Poľska vrátane pútnikov však platí, aby si nezabudli vziať na cesty doklady totožnosti, upozornili zainteresovaní.

Osoby, ktoré budú vytypované ako potenciálne zdroje ohrozenia bezpečnosti alebo verejného poriadku, poľské orgány na územie krajiny nevpustia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.