Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2016, 13:27

Operný spevák padol v boji na východe Ukrajiny, bol v hnutí Pravý sektor

Na východe Ukrajiny prišiel v boji s proruskými separatistami o život operný spevák Wassyl Slipak, ktorý sa na front prihlásil ako dobrovoľník v jednotke radikálneho hnutia Pravý sektor. Oznámil to denník Ukrajinská pravda s odvolaním na Slipakovho spolubojovníka.

OSN odhadla, že konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal viac ako 9 400 obetí. Slipak bol podľa denníka zabitý guľkou ostreľovača počas odrážania útoku separatistov. Ďalší dvaja ukrajinskí vojaci boli zranení. Ukrajinská armáda zatiaľ Slipakovu smrť nepotvrdila, jej hovorca povedal, že sa informácie preverujú.

Na východe Ukrajiny prišiel v boji s proruskými separatistami o život operný spevák Wassyl Slipak, ktorý sa na front prihlásil ako dobrovoľník v jednotke radikálneho hnutia Pravý sektor.
Zdroj: wassylslipak.com

Spevák skoro dve desaťročia pôsobil vo Francúzsku. Po vypuknutí konfliktu sa vrátil do vlasti. Zástupca generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivan Šimonović v stredu uviedol, že od prepuknutia bojov na východe Ukrajiny v apríli 2014 bolo zabitých najmenej 9 449 ľudí, vrátane dvoch tisícok civilistov, ktorí sa väčšinou stali obeťou bezohľadného ostreľovanie obývaných oblastí. Počet zranených OSN odhadla na najmenej 21 843 ľudí.

Podľa OSN ide o konzervatívny odhad, teda skutočné počty mŕtvych a ranených budú pravdepodobne oveľa vyššie.

Šimonovič pripustil, že od vyrokovania prímeria medzi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatistami vlani v septembri poklesol počet usmrtených a zranených civilistov - v priemere na desať mŕtvych a tridsať ranených mesačne. Súčasne však varoval, že pokoj zbraní sa často porušuje a vývoj situácie zostáva nepredvídateľný. Bez ďalších krokov k nastoleniu mieru hrozí, že sa konflikt znova vystupňuje.

Západ a Kyjev obviňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov, Moskva to popiera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.