TASR/AP
StoryEditor

V nemocniciach v USA je rekordný počet detí s covidom, neočkovaní šíria deltu

15.08.2021, 12:27
Autor:
ČTKČTK
Štáty Arkansas, Florida, Louisiana, Mississippi a Oregon tento mesiac zaznamenali rekordné počty ľudí s covidom-19 v nemocniciach, čo spôsobuje enormný nápor na miestne zdravotníctvo.

Počet detí hospitalizovaných s ochorením covid-19 v Spojených štátoch dosiahol nové maximum, v nemocniciach sa ich nachádza 1 902. Zdravotnícke zariadenia na juhu krajiny sú na hranici svojich možností, ďalší pacienti do nich prúdia najmä po nákaze nákazlivejším variantom delta. Ten sa šíri prevažne medzi neočkovanou časťou populácie a stojí za rastúcim počtom hospitalizácií v USA v posledných týždňoch.

Deti v súčasnosti tvoria asi 2,4 percenta všetkých hospitalizácií s covidom-19 v USA. Vakcína nie je určená deťom do 12 rokov, táto veková skupina je tak náchylnejšia k nákaze vysoko nákazlivým variantom delta.

​Rýchly nárast počtu nových prípadov rozdúchal napätie medzi konzervatívnym vedením štátov a miestnou samosprávou o to, či by školské deti mali mať povinnosť nosiť rúška pri svojom návrate do lavíc, píše agentúra Reuters. Úrady zodpovedné za chod škôl na Floride, v Texase a v Arizone nariadili nosenie rúšok v školách, čím sa vzopreli rozhodnutiu republikánskych guvernérov týchto štátov, ktorí túto podmienku pre vstup do vzdelávacích zariadení odmietli.

Pätina všetkých hospitalizácií v USA pritom pripadá práve na Floridu, kde v sobotu bolo v nemocniciach 16 100 pacientov s covidom-19. V štáte už je tiež obsadených 90 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Najväčšie americké učiteľské odbory NEA tento týždeň vyjadrili podporou povinnému očkovaniu učiteľov. "Naši žiaci sa nemôžu nechať očkovať. Je našou zodpovednosťou, aby sme ich udržali v bezpečí. Udržať ich v bezpečí znamená, že každý, kto sa môže nechať očkovať, by sa mal nechať očkovať," povedala stanici CNN predsedníčka NEA Becky Pringleová.

Spojené štáty teraz v priemere registrujú 129-tisíc nových prípadov koronavírusovej nákazy denne. Tento počet sa podľa prepočtov Reuters za uplynulé dva týždne zdvojnásobil. Počet hospitalizovaných s covidom-19 je na šesťmesačnom maxime, v priemere umiera po nákaze koronavírusom 600 ľudí denne, čo je dvojnásobok oproti koncu júla.

Štáty Arkansas, Florida, Louisiana, Mississippi a Oregon tento mesiac zaznamenali rekordné počty ľudí s covidom-19 v nemocniciach, čo spôsobuje enormný nápor na miestne zdravotníctvo.

23. jún 2022 07:09