V Afganistane zrejme začnú vzhľadom k terajšiemu vývoju operovať teroristické organizácie skôr, než USA pôvodne očakávali. V nedeľňajšom rozhovore sa senátormi to vyhlásil najvyššie postavený generál americkej armády Mark Milley.
Spojené štáty podnikli inváziu do Afganistanu pred dvadsiatimi rokmi kvôli tomu, aby z krajiny vyhnali teroristickú organizáciu al-Káida, ktorá vykonala útoky z 11. septembra 2001 v New Yorku a Washingtone.
Skupina republikánskych aj demokratických senátorov v nedeľu pri telekonferencii hovorila so šéfom amerického zboru náčelníkov štábov Milleym, šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom a s ministrom obrany Lloydom Austinom o situácii v Afganistane.
Hrozba rastie
Senátor Lindsey Graham sa zástupcov administratívy prezidenta Joea Bidena opýtal, či vzhľadom na nečakane rýchlemu ovládnutiu Afganistanu Talibanom upraví svoj odhad ohľadom budúceho pôsobenia teroristických skupín v krajine.
Vláda v júni uviedla, že podľa nej hrozí "stredne závažné" riziko toho, že v Afganistane začnú do dvoch rokov znova pôsobiť teroristickej organizácie.
Milley na Grahamovu otázku odpovedal, že pôvodný časový odhad bude zrejme potrebné skrátiť vzhľadom k terajšej situácii a že USA teraz čelia väčšej teroristickej hrozbe. Neuviedol však bližšie podrobnosti a senátorom ponúkol, že s nimi na túto tému bude hovoriť za zatvorenými dverami.
Povstalcom z hnutia Taliban sa v nedeľu podarilo po týždňoch zotrvávajúceho vojenského postupu ovládnuť hlavné mesto Kábul a prezident afganskej vlády Ašraf Ghana utiekol z krajiny.
Armáda sa nebránila
Rýchle víťazstvo Talibanu podľa médií Bidenovu administratívu zaskočilo, hovorca Pentagonu John Kirby napríklad ešte v piatok vyhlásil, že povstalci hlavné mesto bezprostredne neohrozujú.
Lloyd v hovore so senátormi povedal, že Pentagon počítal s radom rôznych scenárov vývoja. Dodal však, že "nedostatok odporu, ktorému Taliban čelil od afganských ozbrojených síl, bol extrémne znepokojujúci".
"Mali všetky výhody, dvadsať rokov tréningu od našich koaličných vojsk, moderné vzdušné sily, dobré vybavenie a zbrane," dodal šéf Pentagonu podľa serveru CNN o afganskej armáde, ktorá sa na mnohých miestach Talibanu vôbec nepostavila na odpor. "Ale nemôžete si kúpiť vôľu a nemôžete si kúpiť schopné vedenie. A to je to, čo v tej situácii skutočne chýbalo," dodal.
USA stiahli z Afganistanu svojich vojakov na základe dohody s Talibanom z vlaňajšieho februára. Povstalci sa okrem iného zaviazali, že nedovolia, aby sa krajina po odchode zahraničných vojsk stala základňou pre teroristické útoky na Spojené štáty alebo ich spojencov.