Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2016, 13:45

Boris Johnson britským premiérom nebude, vzdal sa kandidatúry

Analytici, médiá aj stávkové kancelárie bývalého starostu Londýna považovali za jedného z favoritov zápolenia o premiérsky post.

Boris Johnson britským premiérom nebude, vzdal sa kandidatúry
Zdroj: Reuters

Niekdajší starosta Londýna a jeden z najväčších zástancov odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie Boris Johnson sa nebude uchádzať o vedenie Konzervatívnej strany a teda ani o post britského premiéra.

Johnson to oznámil na dnešnej tlačovej konferencii krátko pred poludním miestneho času (13:00 SELČ), do kedy bol termín pre uzavretie kandidátky.

"Po konzultáciách s kolegami a s ohľadom na situáciu v parlamente som dospel k záveru, že tou osobou nemôžem byť ja," povedal Johnson o premiérske kandidatúre.

Johnsonovi v uplynulých dňoch vyjadrilo pre prípadnú kandidatúru podporu množstvo popredných konzervatívcov. Do stredy medzi nimi bol aj terajší minister spravodlivosti Michael Gove. Ten ale dnes oznámil, že Johnson nie je schopný krajinu v terajšej situácii viesť, preto sa o premiérsky post bude uchádzať sám. Johnson zatiaľ Goveov krok nekomentoval.

Niekdajší londýnsky starosta za najdôležitejší krok teraz považuje opätovné stmelenie zástancov a odporcov únijného členstva. "Toto je šanca na zjednotenie našej strany a tiež na zjednotenie našej krajiny a našej spoločnosti," povedal Johnson. Dodal, že si želá takú vládu, ktorá bude spravodlivá a ktorá bude investovať do rozvoja mladých ľudí.

V reakcii na komentár amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý varoval, že Británia sa po odchode z EÚ ocitne na konci fronty k únijnej dohode o voľnom obchode s USA, Johnson vyhlásil, že Spojené kráľovstvo naopak tento front povedie.

Konzervatívcov teraz čaká voľba nového predsedu strany, ktorý na jeseň v čele vlády nahradí odchádzajúceho premiéra Davida Camerona.

Vedľa Govea kandidatúru ohlásili námestníčka ministerky energetiky Andrea Leadsomová, ministerka vnútra Theresa Mayová, minister pre zamestnanosť a penzijnú reformu Stephen Crabb a niekdajší minister obrany Liam Fox.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.