StoryEditor

Streľba do vzduchu a ozbrojené spory. Na letisku v Kábule narastá zúfalstvo

20.08.2021, 12:15
Autor:
ČTKČTK
Príslušníci radikálneho hnutia Taliban strieľajú do vzduchu v snahe prinútiť ľudí, aby odišli.

Na letisku v afganskej metropole Kábul každou hodinou narastá zúfalstvo a nervozita tých, ktorí sa snažia dostať z krajiny na palubách západných evakuačných letov.

Pri vchode do civilnej časti letiska sa stále tiesnia stovky ľudí, napísala dnes s odvolaním sa na svedkov agentúra DPA. Príslušníci radikálneho hnutia Taliban strieľajú do vzduchu v snahe prinútiť ľudí, aby odišli.

​Situáciu komplikuje blížiaci sa 31. august - do tohto dátumu chcú Spojené štáty ukončiť sťahovanie jednotiek z krajiny - aj nevyspytateľné správanie Talibanu.

Americký prezident Joe Biden v stredu vyhlásil, že USA nenechajú v štichu žiadneho svojho občana, a to aj za cenu, že americkí vojaci zostanú v Kábule aj po auguste.

"Situácia na kábulskom letisku je extrémne zmätočná. Pri bránach sa opakovane odohrávajú nebezpečné situácie a ozbrojené spory. K letisku je teraz prístup. Niekedy sa však bez väčšieho upozornenia brány uzavrú, aj preto, že sa na letisko snaží dostať veľa ľudí so svojimi rodinami. Bohužiaľ nemôžeme dopredu informovať, kedy budú brány otvorené," upozornila dnes nemecká ambasády.

Vojenskú časť kábulského letiska spravuje americká armáda, ktorá dohliada na evakuáciu cudzincov aj ich afganských spolupracovníkov.

V tejto časti, ktorú na začiatku týždňa zaplavili davy ľudí snažiacich sa opustiť krajinu, je teraz bežná prevádzká. Civilnú časť medzinárodného letiska má pod kontrolou Taliban.

17. máj 2022 14:03