StoryEditor

Správy o cielenom zabíjaní Afgancov Talibanom pribúdajú, ľudia majú strach

20.08.2021, 18:27
Autor:
TASRTASR
Tisíce obyvateľov, ktorí sa obávajú páchania zločinov novými faktickými vládcami, utekajú na letisko v Kábule.

Správy o cielenom zabíjaní v afganských oblastiach ovládnutých Talibanom sa v piatok hromadili a vyvolávali obavy, že členovia radikálneho hnutia vrátia Afganistan do čias utláčateľského režimu, keď boli pri moci. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Ľudí neupokojuje ani to, že Taliban vyzval imámov, aby na piatkových modlitbách šírili posolstvo jednoty a aby apelovali na obyvateľov, nech neutekajú z krajiny.

​Tisíce obyvateľov, ktorí sa obávajú páchania zločinov novými faktickými vládcami, utekajú na letisko v Kábule alebo na hraničné priechody, lebo sa zúfalo snažia uniknúť po bleskovom, nečakanom dobytí krajiny Talibanom.

Ďalší ľudia vychádzajú do ulíc protestovať proti prevzatiu moci Talibanom – tento odpor jeho bojovníci násilne potláčajú.

Afganci sú skeptickí

Taliban vyhlasuje, že je umiernenejší v porovnaní so svojim vládnutím v 90. rokoch 20. storočia. Dokonca tvrdí, že odpustil ľuďom, ktorí proti nemu posledných 20 rokov, od invázie pod velením Američanov, bojovali.

Mnohí Afganci sú však skeptickí a obávajú sa, že Taliban vymaže všetok pokrok dosiahnutý za dve desaťročia, predovšetkým v prípade žien.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International priniesla v piatok ďalšie dôkazy, ktoré protirečia tvrdeniam Talibanu, že sa zmenil.

Surové vraždy

Výskumníci AI sa rozprávali s očitými svedkami v provincii Ghazní, podľa ktorých Taliban 4. – 6. júla zabil deväť mužov z etnika Hazárov v dedine Mundaracht.

Z týchto mužov šiestich zastrelili a troch umučili na smrť. Hazárovia sú menšina šiitských moslimov, ktorých predtým Taliban prenasledoval a ktorí v posledných rokoch dosiahli veľký pokrok vo vzdelaní a spoločenskom postavení.

Surovosť týchto vrážd "pripomenula správanie Talibanu v minulosti a je desivým náznakom, čo môže vláda Talibanu priniesť", uviedla šéfka AI Agnes Callamardová.

AI varovala, že mnoho prípadov zabíjania je možno nepodchytených, pretože Taliban prerušil siete mobilných operátorov v mnohých oblastiach, ktoré dobyl, aby zabránil zverejneniu záberov.

Razie od domu k domu

Organizácia na ochranu novinárov Reportéri bez hraníc zasa so znepokojením upozornila na správu, že bojovníci Talibanu v stredu zabili člena rodiny žurnalistu pracujúceho pre nemeckú stanicu Deutsche Welle.

Stanica oznámila, že bojovníci robili razie od domu k domu a hľadali tohto žurnalistu, ktorý sa medzitým premiestnil do Nemecka. Podľa DW Taliban urobil aj razie v domoch najmenej troch jej novinárov.

"Žiaľ, toto potvrdzuje naše najhoršie obavy," uviedla Katja Glogerová z nemeckej sekcie RSF. "Brutálne činy Talibanu ukazujú, že životy pracovníkov nezávislých médií v Afganistane sú akútne ohrozené," dodala.

Medzitým súkromná spravodajská služba RHIPTO so sídlom v Nórsku, ktorá poskytuje informácie OSN, podľa svojich slov získala dôkazy, že Taliban zatýka Afgancov z čiernej listiny ľudí, ktorí podľa neho pracovali na kľúčových miestach v predchádzajúcej afganskej štátnej správe alebo pre zahraničné sily pod velením USA.

Christian Nellemann ako výkonný riaditeľ RHIPTO – Nórskeho centra pre globálne analýzy – v e-maile napísal, že vedia o viacerých výhražných listoch zaslaných Afgancom vrátane muža, ktorého Taliban tento týždeň odviedol z jeho bytu v Kábule. Listy zaslala a opečiatkovala Vojenská komisia Talibanu.

01 - Modified: 2022-06-28 18:31:00 - Feat.: - Title: Taliban zvolal do Kábulu tisíce predstaviteľov, budú vraj smieť kritizovať vládu 02 - Modified: 2022-06-28 17:59:25 - Feat.: - Title: Putin: Na riadení Afganistanu sa musia podieľať všetky etnické skupiny 03 - Modified: 2022-06-25 19:57:22 - Feat.: - Title: Zemetrasenie v Afganistane: Taliban sľúbil, že nebude zasahovať do distribúcie pomoci 04 - Modified: 2022-06-23 06:39:38 - Feat.: - Title: Taliban umožnil dodávky humanitárnej pomoci do oblastí zasiahnutých zemetrasením 05 - Modified: 2022-06-22 12:39:03 - Feat.: - Title: Afganistan zasiahlo ničivé zemetrasie. Počet obetí rastie v stovkách, je ich už tisíc
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. júl 2022 12:19