Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2021, 19:34

Nielen Taliban. Američanov v Kábule ohrozuje aj Islamský štát

Vládni predstavitelia odmietli o hrozbe poskytnúť bližšie informácie.

Nielen Taliban. Američanov v Kábule ohrozuje aj Islamský štát
Zdroj: Reuters

Potenciálne hrozby voči americkým občanom zo strany teroristickej organizácie Islamský štát (IS) prinútili americké sily nájsť nové spôsoby, ako dopraviť evakuantov na kábulské letisko, uviedol v sobotu nemenovaný predstaviteľ vlády USA. Informoval o tom agentúra AP.

​Malé skupiny Američanov, avšak možno aj iní civilisti, dostanú konkrétne pokyny o tom, ako sa dostať na miesta, odkiaľ ich armáda dopraví na letisko, priblížil predstaviteľ, ktorý prehovoril pod podmienkou anonymity. Vládni predstavitelia odmietli o hrozbe poskytnúť bližšie informácie, k žiadnemu útoku však podľa nich zatiaľ nedošlo.

Správa prichádza bezprostredne po tom, čo americká ambasáda v Afganistane vydala varovanie o bližšie nešpecifikovaných "potenciálnych bezpečnostných hrozbách" a odporučila Američanom vyhnúť sa letisku, pokiaľ od zástupcu vlády USA nedostanú iný pokyn.

Spravodajca Sky News Stuart Ramsay videl, ako v sobotu ráno pred letiskom vypukla panika a tlačenica, pri ktorej zahynulo niekoľko ľudí.

"Dnes sa to v okamihu zmenilo na chaos. V priebehu niekoľkých minút išlo o núdzovú situáciu, ktorá nemala nič spoločné s procesom; vojaci odrazu museli zachraňovať životy. V prednej časti radu boli ľudia ušliapaní na smrť," opísal situáciu Ramsay, ktorý sa nachádza na letisku. Presný počet obetí sobotňajšej tlačenice však zatiaľ nie je známy.

Americký generálmajor William Taylor informoval v sobotu, že bezpečnosť letiska v Kábule zabezpečuje 5200 vojakov. Za uplynulých 24 hodín odletelo z Kábulu šesť vojenských lietadiel C-17 a šesť charterových lietadiel s dokopy 3800 osobami na palube.

USA presídlili z Afganistanu od konca júla 22-tisíc ľudí, 17-tisíc z nich od začiatku súčasnej evakuačnej misie. Približne 2500 z týchto 17-tisíc osôb sú americkí občania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.