StoryEditor

Nevzdáme sa bez boja, tvrdí predstaviteľ afganského odporu. Taliban na nich poslal stovky bojovníkov

23.08.2021, 09:28
Autor:
ČTKČTK
Pandžšír je jediným územím v Afganistane, ktoré nemá Taliban pod kontrolou.

Sily odporu proti radikálnemu islamistickému hnutiu Taliban, ktoré sa zhromaždili v severoafganskom údolí Pandžšír, sa povstalcom nevzdajú bez boja.

Vyhlásil to v nedeľu jeden z predstaviteľov týchto síl Ahmad Masuda s tým, že stále dúfa v mierové rokovania. Informovali o tom stanica Al-Arabíja a agentúra Reuters.

Bolo to fiasko misie, nie prehra vojny, povedal v HNtelevízii o situácii v Afganistane odborník na Blízky východ Jozef Lenč:

Taliban v nedeľu však oznámil, že k Pandžšíru mieria "stovky" jeho bojovníkov, napísala agentúra AFP.

"Chceme, aby si Taliban uvedomil, že cesta vpred vedie iba cez vyjednávania," uviedol Masuda, syn niekdajšieho vodcu Ahmada Šáha Masúda, ktorý v 80. rokoch bojoval proti sovietskym vojskám aj proti Talibanu o desaťročie neskôr.

Vyzval tiež na vytvorenie vlády v Kábule, ktorá by zahŕňala všetky afganské etnické skupiny.

Sú pripravení bojovať

"Nechceme, aby prepukla vojna," zdôraznil predstavil protitalibanského odporu, ktorého príslušníci sa zhromaždili v Pandžšíre na úpätí masívu Hindúkuš.

V údolí sú miestne milície aj afganské vládne jednotky, ktoré sú podľa Masúda pripravené s Talibanom bojovať. Pandžšír je jediným územím v Afganistane, ktoré nemá Taliban pod kontrolou.

"Chcú sa brániť, chcú bojovať, chcú vzdorovať akémukoľvek totalitnému režimu," uviedol Masuda s odkazom na svojich podporovateľov.

Taliban vyslal stovky bojovníkov

"Stovky mudžahedínov Islamského emirátu mieria do provincie Pandžšír, kde prevezmú kontrolu po tom, čo miestni činitelia odmietli pokojne odovzdať moc," napísal neskôr Taliban na twitteri.

Sily odporu podľa sobotňajšieho vyhlásenia získali kontrolu nad tromi okresmi v provincii Baghlán na severe Afganistanu. Z Pandžšíru sa proti Talibanu zaviazal bojovať aj doterajší viceprezident Amrullah Sálih.

17. máj 2022 12:27