Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2021, 13:33

Airbnb zadarmo ubytuje 20-tisíc Afgancov. Šéf firmy vyzval ďalších, aby sa pridali

Cheska neoznámil, na ako dlho budú utečenci ubytovaní alebo ako dlho bude firma platiť za ich pobyty.

Airbnb zadarmo ubytuje 20-tisíc Afgancov. Šéf firmy vyzval ďalších, aby sa pridali
Zdroj: Dreamstime

Americká spoločnosť Airbnb, ktorá sprostredkováva krátkodobé ubytovanie v súkromí, poskytne v celom svete bezplatné ubytovanie pre 20-tisíc afganských utečencov. Oznámil to dnes šéf spoločnosti Brian Cheska. Program začne okamžite a za pobyty zaplatí Airbnb, uviedol Cheska na twitteri.

O situácii v Afganistane sme sa rozprávali s politológom Jozefom Lenčom:

"Vysídlenie a presídlenie afganských utečencov do USA a inam je jednou z najväčších humanitárnych kríz našej doby," uviedol Cheska v jednom z príspevkov.

Firma podľa neho bude tesne spolupracovať s mimovládnymi organizáciami aj svojou neziskovou divíziou Airbnb.org, ktorá poskytuje ubytovanie ľuďom v núdzi po prírodných katastrofách a iných krízach. Cheska neoznámil, na ako dlho budú utečenci ubytovaní alebo ako dlho bude firma platiť za ich pobyty.

"Dúfam, že komunita Airbnb týmto 20-tisíc utečencov poskytne nielen bezpečné miesto na spočinutie a nový začiatok, ale tiež ich vrelo privíta," uviedol šéf Airbnb.

V posledných dňoch sa desaťtisíce ľudí snažia Afganistan opustiť. Núti ich k tomu kritická situácia, kedy hlavné mesto Kábul pred viac ako týždňom padlo do rúk bojovníkov islamského hnutia Taliban.

​Mnoho Afgancov sa vydalo na kábulské letisko v nádeji, že sa im podarí z krajiny dostať niektorým z evakuačných letov, ktoré organizujú vlády Spojených štátov a ďalších krajín.

Už minulé desaťročia konfliktu v Afganistane vyvolali vážnu utečeneckú krízu. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) je takmer 2,5 milióna registrovaných utečencov z Afganistanu.

Pomoc afganským utečencom prisľúbili mimovládne organizácie, náboženské organizácie a miestne vlády v USA, Británii a ďalších krajinách. Cheska vyzval podnikateľskú komunitu, aby ich nasledovala.

"Dúfam, že to inšpiruje ďalších šéfov firiem, aby urobili to isté. Nie je času nazvyš," zdôraznil dnes Cheska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.