Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2021, 13:49

Máme vierohodné správy o popravách vykonávaných Talibanom, znie z OSN

Od prevzatia moci nad Afganistanom 15. augusta sa Taliban pokúša presvedčiť jeho obyvateľov i zahraničie, že sa zmenil a že jeho režim bude menej brutálny.

Máme vierohodné správy o popravách vykonávaných Talibanom, znie z OSN
Zdroj: Reuters

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová povedala, že dostala vierohodné správy o porušovaní ľudských práv radikálnym islamistickým hnutím Taliban v Afganistane. Ide podľa nej okrem iného o mimosúdne popravy civilistov a bývalých príslušníkov afganských bezpečnostných síl a tiež o obmedzovanie práv žien a protestov zameraných proti vláde Talibanu.

Bacheletová vyzvala Radu pre ľudské práva OSN, ktorá mimoriadne zasadá na žiadosť Pakistanu a Organizácie islamskej spolupráce (OIC), aby vytvorila mechanizmus dôkladného sledovania akcií islamského hnutia.

​Bacheletová uviedla, že v mnohých afganských regiónoch je obmedzovaná voľnosť pohybu žien a niektoré dievčatá už nesmú chodiť do školy. Potláčané sú pokojné protesty a neplnoletí sú povolávaní do služby v zbrani. Tieto správy sú vierohodné, zdôraznila komisárka podľa agentúry DPA. "Existujú závažné riziká pre ženy, novinárov a novú generáciu vodcovských postáv občianskej spoločnosti, ktoré sa objavili v uplynulých rokoch," povedala Bacheletová.

"Rôzne etnické a náboženské menšiny Afganistanu sú tiež vystavené nebezpečenstvu násilia a útlaku, keď pomyslíme na vzorec závažného porušovania ľudských práv za vlády Talibanu v minulosti a na správy o zabíjaní a cielených útokoch z minulých mesiacov," povedala Bacheletová.

"Zásadnou červenou líniou bude spôsob, akým Taliban bude zaobchádzať so ženami a dievčatami a ako bude rešpektovať ich práva na slobodu, slobodu pohybu, vzdelanie, osobného vyjadrovania a zamestnania v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv," vyhlásila Bacheletová podľa agentúry AFP na úvod zasadania rady v Ženeve.

Od prevzatia moci nad Afganistanom 15. augusta sa Taliban pokúša presvedčiť jeho obyvateľov i zahraničie, že sa zmenil a že jeho režim bude menej brutálny než ten z rokov 1996 až 2001. Taliban tvrdí, že bude rešpektovať práva žien, ktoré vraj budú mať prístup k vzdelanie a práci, a že médiá budú nezávislé a slobodné, píše AFP.

Rada pre ľudské práva sa pravidelne zaoberá stavom ľudských práv vo svete a v prípade potreby zvoláva mimoriadne zasadnutie. Môže vydávať rezolúcie alebo zriaďovať vyšetrovacie výbory. Má 47 členských krajín, ktoré vždy na tri roky určuje Valné zhromaždenie OSN.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.