Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2021, 07:15

Biden ho chcel zastaviť, súdy teraz rozhodli o opätovnom spustení Trumpovho imigračného zákona

Bidenova administratíva nepreukázala opodstatnenosť pozastavenia celého programu.

Biden ho chcel zastaviť, súdy teraz rozhodli o opätovnom spustení Trumpovho imigračného zákona
Zdroj: Reuters

 Americký Najvyšší súd v utorok odmietol zablokovať rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý nariadil opätovné spustenie programu známeho pod názvom Zostaň v Mexiku (Remain in Mexico). Informovala o tom agentúra AP.

​Kontroverzne vnímaný program zaviedla administratíva predchádzajúceho republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, aby obmedzila nelegálnu migráciu do Spojených štátov. V rámci tohto mechanizmu museli žiadatelia o azyl v USA čakať na vybavenie svojej žiadosti na území susedného Mexika.

Trumpov demokratický nástupca Joe Biden v januári, hneď v prvý deň po nástupe do funkcie, fungovanie programu pozastavil.

Sudca v americkom štáte Texas, nominovaný do funkcie Donaldom Trumpom, však v polovici augusta rozhodol, že program Remain in Mexico musí byť obnovený a jeho verdikt minulý týždeň potvrdil aj odvolací súd.

Rozhodnutie o obnovení programu, s oficiálnym názvom Protokoly o ochrane migrantov, v utorok odmietol pozastaviť aj deväťčlenný Najvyšší súd USA, s čím nesúhlasili traja liberálne orientovaní sudcovia. Podľa Najvyššieho súdu totiž Bidenova administratíva nepreukázala opodstatnenosť pozastavenia celého programu.

Podľa agentúry AP zatiaľ nie je jasné, koľko ľudí toto rozhodnutie ovplyvní a v akom časovom horizonte. Predpokladá sa však, že môže ovplyvniť až desaťtisíce migrantov.

Kritici tvrdia, že program Zostaň v Mexiku prakticky upiera migrantom legálne právo uchádzať sa o azyl v USA a núti ich čakať na ukončenie azylového konania v nebezpečných mestách v mexickom pohraničí.

Súdy sa celou záležitosťou začali zaoberať na podnet amerických štátov Texas a Missouri, ktorých guvernéri sa snažia obnoviť niektoré z tvrdých protimigračných opatrení Trumpovej administratívy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.