Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2016, 11:31

Taiwan omylom odpálil balistickú raketu na Čínu. Dopadla do mora

Incident sa stal v čase, keď sú vzťahy medzi Čínou a Taiwanom napäté.

Taiwan omylom odpálil balistickú raketu na Čínu. Dopadla do mora
Zdroj: Reuters

Taiwanské námorníctvo dnes ráno nedopatrením odpálilo smerom k Číne balistickú raketu. Strela určená k útokom na plavidlá dopadla do mora a nespôsobila žiadne škody, uviedla agentúra AFP. Incident sa stal v čase, keď Peking prestal komunikovať s taiwanským úradom pre kontakty s Čínou.

K odpáleniu rakety došlo pri inšpekcii plavidla, ktoré strelu nieslo. Podľa predbežných záverov vyšetrovania nedodržali vojaci nariadené postupy. Raketa, ktorá má dolet až 300 kilometrov, uletela zhruba štvrtinu svojej maximálnej dráhy, než sa zrútila do mora v oblasti súostrovia Pcheng-chu medzi Taiwanom a pevninskou Čínou.

Peking prerušil dvojstranné kontakty, pretože nová taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen odmieta Pekingom presadzovaný koncept jednej Číny, teda že Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou Číny.

Podľa dohody z roku 1992 obe strany uznali existenciu jednej Číny zahŕňajúcu ako pevninskú Čínu, tak Taiwan. Táto zhoda podporila dialóg, ktorý umožnil budovať vzťahy a čiastočne prekonať nepriateľstvo majúce pôvod v ostrom rozkole počas občianskej vojny v roku 1949.

Aj keď Čína tvrdí, že Taiwan bol oddávna súčasťou jej územia, v posledných 120 rokoch boli oba celky spojené len štyri roky, poznamenala AP. Taiwan teraz funguje ako nezávislá krajina a neuznáva tvrdenie Pekingu, že podlieha právomoci čínskych úradov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.