Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2016, 22:05

Saudskú Arábiu zasiahla séria samovražedných útokov, jeden aj pred hrobom proroka Mohameda

Televízia al-Arabíja informovala o dvoch zabitých príslušníkoch bezpečnostných síl. Podľa zdrojov televízie al-Džazíra zahynuli štyria ľudia.

Saudskú Arábiu zasiahla séria samovražedných útokov, jeden aj pred hrobom proroka Mohameda
Zdroj: Shutterstock

Tri samovražedné útoky sa dnes odohrali v Saudskej Arábii, dva pred mešitou a jeden pred americkým konzulátom. Okrem atentátnikov si podľa médií vyžiadali dve obete. K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Terčom jedného z útokov sa stala šíitska mešita v meste Katif na východe Saudskej Arábie. K podobnému útoku došlo aj neďaleko mešity v Medine. Podľa al-Arabíje sa atentátnik odpálil na parkovisku - medzi budovou mestského súdu a mešitou Masdžid an-Nabaví.

Takzvaná Prorokova mešita je jednou z najväčších na svete a po Mekke je druhým najposvätnejším miestom islamu, pretože sa tam nachádza hrob proroka Mohameda, uviedla agentúra Reuters.

Pri prvom útoku nebol nikto zranený, na mieste výbuchu bolo podľa tamojších obyvateľov vidieť len zvyšky tela jednej osoby, uviedla agentúra AFP. Druhý atentátnik usmrtil dvoch pracovníkov bezpečnostných zložiek, uviedla televízna stanica Al-Arabíja.

Ide o dva ďalšie útoky, ktoré sa dnes krátko pred skončením pôstneho mesiaca ramadán odohrali v Saudskej Arábii. Skoro ráno sa samovražedný atentátnik odpálil pred americkým konzulátom v meste Džidda. Pri výbuchu zahynul iba útočník.

Niektorí svedkovia z Katifu popísali, že začuli dvaja výbuchy. Pri jednej explózii bolo zničené auto stojace pred tamojšou mešitou.

Saudská Arábia má asi 25 miliónov obyvateľov a zhruba dva milióny z nich vyznávajú šiitsky islam.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.