Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2016, 18:00

Camerona nahradí v premiérskom kresle určite žena, rozhodlo hlasovanie konzervatívcov

O úrad britského premiéra sa stretnú ministerka vnútra Theresa Mayová a námestníčka ministerky energetiky Andrea Leadsomová.

Camerona nahradí v premiérskom kresle určite žena, rozhodlo hlasovanie konzervatívcov
Zdroj: Reuters

Výsledok celostraníckeho korešpondenčného hlasovania bude známy do 9. septembra. Konzervatívni poslanci dnes z kandidátky vyradili ministra spravodlivosti Michaela Govea, čím rozhodli, že sa na čelo britskej vlády druhýkrát v histórii postaví žena.

Doteraz jedinou premiérkou Spojeného kráľovstva bola Margaret Thatcherová.

Pôvodne sa o vedenie Konzervatívnej strany uchádzalo päť kandidátov, po utorkovom hlasovaní vypadol niekdajší minister obrany Liam Fox a zo zápolenia odstúpil minister pre zamestnanosť a penzijnú reformu Stephen Crabb, ktorý skončil predposledný.

Mayová dnes potvrdila úlohu favoritky, keď z 329 hlasov získala 199, čo bolo o približne tridsať viac ako v utorok. Druhú Leadsomovú, za ktorú sa postavil jeden z vodcov kampane pre odchod Británie z EÚ Boris Johnson, v kandidatúre podporilo 84 zákonodarcov, v utorok tak urobilo 66 poslancov.

Gove, ktorý dlhodobo podporoval Johnsona, ale potom ho nečakane označil za nevhodného pre premiérsky úrad a rozhodol sa sám kandidovať, získal dnes 46 hlasov. Oproti utorňajšiemu hlasovaniu dva hlasy stratil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.