Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2016, 22:18

Bola proti brexitu, ale dotiahne ho do konca. Kto je nová britská premiérka?

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová sa stala dnes novou predsedníčkou vládnucej Konzervatívnej strany a očakáva sa, že ju v stredu kráľovná vymenuje za novú premiérku.

Bola proti brexitu, ale dotiahne ho do konca. Kto je nová britská premiérka?
Zdroj: Reuters

Žena, ktorá 1. októbra oslávi 60. narodeniny, patrí medzi najdlhšie slúžiacich britských ministrov vnútra - vo funkcii je od roku 2010 - a bola už dlhšie považovaná za možného budúceho vodcu konzervatívcov.

O svojej strane tvrdí, že je jej vlasteneckou povinnosťou zjednotiť sa a vládnuť v najlepšom záujme celej krajiny. "Potrebujeme smelú, novú pozitívnu predstavu budúcnosti našej krajiny, ktorá bude fungovať nielen pre zopár privilegovaných, ale pre každého z nás," citovala ju BBC vo svojom profile.

V kampani pred júnovým referendom podporovala zotrvanie Británie v Európskej únii, ale teraz hovorí, že víťazstvo zástancov tzv. brexitu treba rešpektovať. Nemieni tolerovať pokusy o zotrvanie v EÚ alebo návrat do únie "cez zadné dvere či druhé referendum". Vyhlásila tiež, že ďalšie parlamentné voľby v Británii nebudú skôr ako v roku 2020.

Proces vystúpenia z EÚ na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy Mayová nechce aktivovať skôr ako koncom roka 2016, aby mala Británia čas pripraviť sa na to, čo chce dosiahnuť pri vyjednávaní.

Zachovanie prístupu britských podnikov na jednotný trh s tovarom a službami zostáva pre ňu prioritou, súčasne však chce, aby mala Británia väčšiu kontrolu nad počtom ľudí prichádzajúcich z iných krajín EÚ. Postavenie občanov iných krajín EÚ, ktorí žijú v Británii, bude podľa Mayovej súčasťou nadchádzajúcich rokovaní o brexite a Mayová im odmieta zaručiť, že môžu zostať, uviedla BBC.

Mayová tiež naznačila, že migrácia do Británie pred jej odchodom z EÚ môže ešte vzrásť, cieľom vlády je však dostať ju pod hranicu 100 000 ľudí ročne.

Do parlamentu bola Mayová prvýkrát zvolená v roku 1997. Opakovane vyzývala na odstúpenie Británie od Európskeho dohovoru o ľudských právach, ale vyjadrila sa, že ak sa stane premiérkou, nebude takýto krok presadzovať, pretože nemá podporu parlamentnej väčšiny.

Ešte pred vstupom do parlamentu pracovala v centrálnej banke Spojeného kráľovstva (Bank of England).

V roku 2013 o sebe prezradila, že je diabetičkou prvého typu. Vyrástla v grófstve Oxfordshire ako jediné dieťa anglikánskeho vikára. S budúcim manželom Philipom sa zoznámila na univerzite, kde študovala geografiu. Manželstvo uzavreli v roku 1980 a deti nemajú, dodala BBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.