Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2016, 07:55

Tvrdý zásah armády vo Venezuele. Obsadili sme kľúčové prístavy, vyhlásil prezident

Nedostatkom základných potravín a liekov trpí 80 percent obyvateľov Venezuely.

Tvrdý zásah armády vo Venezuele. Obsadili sme kľúčové prístavy, vyhlásil prezident
Zdroj: Reuters

Venezuelská armáda prevzala kontrolu nad piatimi najväčšími prístavmi v krajine. Oznámil to prezident Nicolás Maduro, ktorý chce týmto krokom prispieť k zlepšeniu hospodárskej situácie v juhoamerickej krajine, informovala dnes agentúra AFP. Venezuela kvôli nízkej cene ropy zápasí s významným nedostatkom základných potravín a liekov.

"Dnes sme obsadili päť kľúčových prístavov krajiny: Guanta, La Guaira, Puerto Cabello, Maracaibo a Guamache," uviedol Maduro po stretnutí s ministrom obrany Vladimirom Padrinom. Na čelo úradu spravujúceho venezuelské prístavy sa postavil generál Efraín Velasco Lugo.

Maduro vyjadril nádej, že pod novým vojensko-civilnom vedením prístavy začnú "fungovať tak, ako majú". Doteraz podľa neho v prístavoch panoval chaos, ktorý nahrával korupcii.

Tvárou v tvár nedostatku základných potravín a liekov Maduro rozhodol, že spolu s ministrom obrany Padrinom úplne prevezme "velenie nad zásobovaním krajiny". Koordinovať chce prácu všetkých ministerstiev, ktoré majú na starosti zásobovanie.

venezuela armáda maduro
Zdroj: Reuters
Venezuela sa potýka s problémami predovšetkým kvôli nízkym cenám ropy, na ktorej vývoze ekonomika krajiny stojí. Väčšina potravín a základného tovaru sa do krajiny dováža.

Socialistická vláda zaviedla už v roku 2003 kontrolu cien základných tovarov, aby ich sprístupnila aj chudobným. Okolo 40 percent tohto dotovaného tovaru sa však podľa BBC pašuje do Kolumbie a tam sa so ziskom predáva.

Opozícia nedostatok pripisuje zlej politike vlády, ktorá situáciu vysvetľuje ako protivládne sprisahanie, v ktorom sa spojila opozícia so Západom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.