Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2016, 00:00

Prevrat mohol byť zinscenovaný, Erdogan používa Hitlerove metódy, hovorí muž označený za strojcu puču

Prezident Erdogan obviňuje duchovného Fethullaha Gülena, že buduje v krajine paralelné štruktúry v radoch tureckej justície, v školstve, médiách či v armáde.

Prevrat mohol byť zinscenovaný, Erdogan používa Hitlerove metódy, hovorí muž označený za strojcu puču
Zdroj: Reuters

Každá krajina, ktorá sa postaví za moslimského duchovného Fethullaha Gülena, nebude priateľom Turecka a bude vnímaná ako štát, ktorý je vo vojne s týmto členom NATO.

Toto varovanie dnes podľa agentúry Reuters vyslovil turecký premiér Binali Yildirim v súvislosti s mužom, ktorého už predtým turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strojcu nevydareného pokusu o prevrat v Turecku. Gülen žijúci v USA pokus o puč vykonaný v z piatka na sobotu časťou armády ostro odsúdil. Ako tiež uviedol, existuje podľa neho aj možnosť, že bol prevrat v krajine zinscenovaný.

"Za posledných 50 rokov som zažil niekoľko vojenských prevratov a pokladám za krajne urážlivé, že som obviňovaný, že by som s týmto pokusom mohol mať čokoľvek spoločné. Kategoricky tieto obvinenia odmietam," uviedol 75 rokov Gülen vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP. "Čo najostrejšie pokus o vojenský prevrat v Turecku odsudzujem," dodal. Demokraciu podľa neho nemožno dosiahnuť vojenskou akciou.

Prezident Erdogan počas noci vyhlásil, že pokus o prevrat bol dielom stúpencov duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v exile v USA. Prezident Gülena už dlho obviňuje zo snáh o vybudovanie "paralelných štruktúr" v radoch tureckej justície, školstva, médií a armády s cieľom zvrhnúť jeho vládu. Podľa Erdogana sobotné udalosti dokazujú, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizáciou.

"Nemyslím si, že svet berie Erdoganove obvinenia proti mojej osobe vážne," uviedol rozhovore s novinármi vrátane zástupcov denníka The Financial Times Gülen. Interview pritom duchovný často neposkytuje. S novinármi sa zišiel vo svojom sídle v Pensylvánii. "Existuje možnosť, že to mohol byť zinscenovaný prevrat (Erdoganovou stranou AKP), ktorého cieľom bolo môcť vznášať ďalšie obvinenia (voči mojim stúpencom a armáde)," dodal Gülen.

Čo môže Erdogan získať a aké sú jeho motívy? Vysvetľuje bezpečnostný analytik Ivo Samson:

Ako turecký duchovný dodal, svojho vydania z USA sa neobáva. Erdoganove výzvy na jeho vyhostenie sú podľa neho len ďalším blafováním tureckého prezidenta. Erdogana a jeho taktiku prirovnal ku krokom nacistov Adolfa Hitlera v Nemecku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.