Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2016, 13:10

Máme dokumenty usvedčujúce pučistov, vyhlásil turecký premiér

Yildirim aj naďalej považuje exilového duchovného Fethullaha Gülena za osnovateľa sprisahania.

Máme dokumenty usvedčujúce pučistov, vyhlásil turecký premiér
Zdroj: Reuters

Turecká vláda má k dispozícii dokumenty dokazujúce, kto je zodpovedný za pokus o puč. Povedal to dnes turecký premiér Binali Yildirim. Ohlásil tiež čerstvú bilanciu prevratu, podľa ktorej v noci z piatka na sobotu pučisti zabili 208 ľudí, medzi ktorými je 60 policajtov, traja vojaci a 145 civilistov. Na strane osnovateľov puču je 24 mŕtvych. Turecké ministerstvo zahraničia predtým hovorilo o viac ako 290 obetiach.

Premiér povedal, že zranenia utrpelo 50 pučistov a v opačnom tábore bolo zranených 1491 osôb. Povedal tiež, že zatknutých bolo 7543 ľudí vrátane 6038 vojakov najrôznejších hodností, 100 policajtov, 755 sudcov a prokurátorov a 650 civilistov. Výsluchy generálov už začali. Yildirim potvrdil, že boli z funkcií odvolaní vysokí pracovníci štátnej správy.

Podľa premiéra existujú dokumenty usvedčujúce pučistov. "USA sú naším strategickým partnerom, ale hovoríme, že máme dokumentačné dôkazy o príprave sprisahania proti našej vláde. Sklamalo by nás, keby nás naši priatelia žiadali, aby sme dôkaz ukázali, keď jeden človek usiloval o zvrhnutie našej vlády," povedal Yildirim. Zjavne narážal na duchovného Fethullah Gülen, ktorého Ankara považuje za osnovateľa sprisahania. Gülen žije dlhodobo v exile v USA, ale puč dôrazne odsúdil.

Turecko chce, aby Američania Gülena vydali. Americký minister zahraničia John Kerry dnes ale povedal, že USA žiadosť o vydanie klerika, ktorý žije v Pensylvánii, ešte nedostali. Povedal tiež, že USA potrebujú "dôkazy, nie obvinenia".

Yildirim sľúbil, že pri "vybavovaní účtov" bude dodržaný zákon. Vyhlásil to v čase, keď ministri zahraničných vecí Európskej únie a USA z Bruselu vyzvali Turecko k rešpektovaniu zákona.

Premiér sa vyjadril aj k diskusii o obnovení trestu smrti. Prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že o tom bude vláda rokovať s opozíciou. Yildirim dnes povedal, že rozhodnutie o tejto otázke nemožno uponáhľať. "Nemôžeme nebrať ohľad na požiadavky nášho národa, ale obnova trestu smrti si vyžiada zmenu ústavy," vyhlásil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.