Donald Trump, kandidát na prezidenta USA má svoj prejav na republikánskom národnom zhromaždení v Clevelande.REUTERS/Carlo Allegri
StoryEditor

„Protipotratoví“ aktivisti oslavujú. Republikáni schválili ultrakonzervatívny program

19.07.2016, 11:15
Autor:
ČTKČTK

Delegáti republikánskeho nominačného zjazdu schválili v pondelok v Clevelande programovú platformu, ktorá je podľa agentúry AP zrejme najkonzervatívnejšia v dejinách strany. 

Dokument, ktorý je hlavne ideovým manifestom a zaväzuje stranu ku konkrétnym politickým krokom, posúva republikánov výrazne vpravo, mimo iného v otázkach potratov alebo práv sexuálnych menšín.

Stranícky program stanovený na najbližšie štyri roky vyvolal nadšenie protipotratových aktivistov a členov strany bojujúcej proti zväzkom homosexuálov. Formulácie týkajúce sa týchto sporných problémov sú v programe výrazne ostrejšie, ako kedykoľvek v minulosti. „Deti vyrastajúce v tradičných domácnostiach s oboma rodičmi majú šancu byť fyzicky i psychicky zdravšie, menej náchylné k drogám a alkoholu, ku zločinnosti či mimomanželskému tehotenstvu,“ citovala z programu agentúra AP.

Manželstvá homosexuálov sú z rozhodnutia najvyššieho súdu od vlaňajška v USA legálne. Ostré programové formulácie, ktoré mieria proti takýmto zväzkom vyvolali už pred zjazdom vášnivý odpor mladších a liberálnejšie orientovaných republikánov, najmä zo severovýchodu USA. „Platforma je široko zameraný dokument. Nie každý so všetkým súhlasí, čo platí aj o našom delegátovi na zjazde,“ vyhlásil člen republikánskeho vedenia Steve Duprey zo štátu New Hampshire.

Odmietavý postoj voči príslušníkom sexuálnych menšín nemá ani predpokladaný republikánsky kandidát Donald Trump, ktorý radikálne odsudzovanie konzervatívcov neschvaľuje.

Napriek tomu v programovej platforme zostala tvrdá kritika terajšej americkej vlády k riešeniu problémov homosexuálov, lesbičiek, bisexuálov a transsexuálnych osôb. Platforma potvrdzuje negatívny Trumpov postoj k prisťahovalcom, vrátane návrhu na vybudovanie múru na hraniciach s Mexikom. „Prítomnosť miliónov neidentifikovateľných jedincov vážne ohrozuje bezpečnosť a zvrchovanosť Spojených štátov,“ uvádza sa v dokumente.

01 - Modified: 2023-03-22 22:19:05 - Feat.: - Title: Porota v Trumpovej kauze sa dnes nestretla, čakanie na možné obvinenie pokračuje 02 - Modified: 2023-03-21 14:07:50 - Feat.: - Title: Fyzicky som žena, no geneticky som muž, tvrdí bývala misska. Prišla na to, keď lekár zistil, že nemá maternicu 03 - Modified: 2023-03-21 09:32:16 - Feat.: - Title: Trumpovo zatknutie v prípade uplácania pornoherečky je stále v hre. Okolo súdu vyrástli barikády 04 - Modified: 2023-03-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Netflix uviedol provokatívny dokument o stránke PornHub. Toto sú najzásadnejšie odhalenia, ktoré tvorcovia odkryli 05 - Modified: 2023-03-16 09:40:52 - Feat.: - Title: Poľská sudkyňa, ktorá odsúdila ženu za pomoc pri potrate, bola povýšená. Vinný je štát, tvrdí aktivistka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. marec 2023 09:06