Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2016, 16:24

Čistky v Turecku zasiahli aj školstvo. Prepustili vyše 15-tisíc učiteľov

V Turecku aj dnes pokračujú rozsiahle čistky v štátnej správe.

Čistky v Turecku zasiahli aj školstvo. Prepustili vyše 15-tisíc učiteľov
Zdroj: Reuters

Turecké ministerstvo školstva prepustilo 15 200 svojich zamestnancov v súvislosti s nedávnym neúspešným pokusom o vojenský puč. Informovala o tom turecká televízia NTV. Už skôr tlačové agentúry informovali, že svoje funkcie dnes muselo opustiť 257 zamestnancov úradu premiéra a 492 pracovníkov úradu pre dohľad nad náboženskými záležitosťami.

V Turecku dnes pokračujú rozsiahle čistky v štátnej správe, počas ktorých boli od soboty prepustené tisíce ľudí z armády, polície, justície, rozviedky, ministerstva financií či úradu premiéra. Podľa predchádzajúcich správ sa prepúšťanie týkalo viac ako 9000 ľudí, ktoré vláda podozrieva z väzieb na pučistov.

Zo zosnovania puču, ktorý bol nakoniec neúspešný, ale vyžiadal si životy 232 osôb, obvinil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan duchovného Fethullaha Gülena. Ten žije dlhodobo v USA, ale podľa Erdogana vybudoval v Turecku "paralelný štát". Gülen obvinenia zo zosnovania puču odmietol a naznačil, že Erdogan mohol prevrat zinscenovať, aby si upevnil svoju moc.

Medzi niekoľkými tisíckami vojakov, ktorí po piatkovom pokuse o prevrat v Turecku skončili vo väzbe, sú aj dvaja piloti, ktorí vlani v novembri zostrelili nad turecko-sýrsku hranicou ruský bombardér.

Informáciu podľa agentúry TASS potvrdil turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag. Podľa agentúr TASS už skôr starosta Ankary Melih Gökçek uviedol, že jeden z pilotov, ktorí zostrelili ruský bombardér, sa puču zúčastnil. Podľa starostu bol členom hnutia Fethullaha Gülena.

Minuloročné zostrelenie ruského bombardéra negatívne ovplyvnilo rusko-turecké vzťahy, Moskva na zostrelenie bombardéru tureckými stíhačkami odpovedala zavedením sankcií. Minulý mesiac sa ale Turecko za incident ospravedlnilo, na čo Moskva reagovala oznámením o postupnom rušení sankcií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.