Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2016, 22:50

Erdogan vyhlásil núdzový stav. Je pripravený schváliť trest smrti

Svet nie je len Európska únia, vyhlásil turecký prezident. Práve trest smrti mal byť prekážkou vstupu krajiny do únie.

Erdogan vyhlásil núdzový stav. Je pripravený schváliť trest smrti
Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v krajine trojmesačný výnimočný stav. Urobil tak po zasadnutí vlády a bezpečnostnej rady štátu, ktorá rokovala o situácii v krajine po piatkovom zmarenom pokuse o puč. Podľa agentúry DPA môže teraz Erdogan vládnuť pomocou dekrétov. V čase výnimočného stavu môže byť obmedzené alebo pozastavené napríklad právo zhromažďovania či sloboda slova.

Kontrola médií a zákaz vychádzania
Vyhlásenie výnimočného stavu umožňuje turecká ústava v čase, keď je vážne narušený verejný poriadok v krajine, alebo kedy násilné činy ohrozujú slobodu a demokraciu. Rozhodnutie prezidenta teraz musí byť uverejnené v úradnom vestníku a predložené parlamentu. Ten môže výnimočný stav zrušiť či zmeniť dĺžku jeho trvania.

Počas výnimočného stavu môžu byť napríklad vyhlásené zákazy vychádzania či zhromažďovanie alebo môžu byť kontrolované médiá. Výnimočný stav bol v poslednej dobe vyhlasovaný na juhovýchode Turecka, kde armáda bojuje s kurdskými separatistami.

Svet nie je len EÚ
Erdogan zároveň vyhlásil, že schváli parlamentný návrh na obnovenie trestu smrti, aj keby to ohrozilo snahu Turecka vstúpiť do Európskej únie.

"Svet nie je len Európska únia. Existuje trest smrti v USA, Rusku, Číne a ďalších krajinách? Áno," citovala Erdogana agentúra DPA.

"Ak parlament prijme takéto rozhodnutie, potom je povinnosťou vládnych orgánov vydláždiť cestu pre obnovenie tohto trestu," povedal turecký prezident v Ankare pre televíziu al-Džazíra.

Erdogan dodal, že "ľudia vyjadrili túto požiadavku. Vyšli do ulíc a stále opakovali: trest smrti, trest smrti, trest smrti".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.