Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2016, 12:37

Erdogan nariadil v Turecku zatvorenie vyše dvetisíc inštitúcií

Erdogan nariadil v Turecku zatvorenie vyše dvetisíc inštitúcií
Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vydal dekrét, ktorým nariadil zatvorenie dovedna 2341 inštitúcií vrátane škôl, charitatívnych či odborárskych zariadení, ako aj lekárskych stredísk. S odvolaním sa na turecké médiá o tom dnes informovala agentúra DPA.

Dekrétom, ktorý je podľa miestnych médií prvým opatrením po vyhlásení výnimočného stavu, sa zároveň až na 30 dní predlžuje doba, počas ktorej môže byť zadržiavaná osoba vo vyšetrovacej väzbe. Dokument ešte musí odobriť turecký parlament, malo by však ísť už len o formalitu, píše DPA. 

Terčom dekrétu, ktorý vyšiel vo vládnej tlačovine T.C. Resmi Gazete, sú podľa nemenovaného predstaviteľa vlády inštitúcie napojené na hnutie exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Erdogana stojí za neúspešným minulotýždňovým pokusom o štátny prevrat.

Po prekazenom puči bolo v Turecku celkovo zatknutých 10.410 ľudí, z toho 7423 vojakov, 287 policajtov, 2014 sudcov a prokurátorov a 686 civilistov. Došlo tiež k suspendovaniu viac ako 37.500 štátnych zamestnancov a policajtov. 

Turecké ministerstvo školstva zároveň tento týždeň informovalo, že sa chystá zatvoriť vyše 600 vzdelávacích inštitúcií. O licenciu okrem toho prišlo 21.000 učiteľov pôsobiacich na súkromných školách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.