Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2016, 10:13

Ak Turecko obnoví trest smrti, v Európskej únii nebude, vyhlásil Juncker

Ak Turecko obnoví trest smrti, v Európskej únii nebude, vyhlásil Juncker
Zdroj: Reuters

Turecko nie je v stave, aby sa v najbližšom čase stalo členským štátom EÚ, a ak znovu zavedie trest smrti, všetky prístupové rokovania s ním budú okamžite ukončené, uviedol dnes podľa agentúry Reuters predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

"Som presvedčený, že Turecko v stave, v ktorom sa v súčasnosti nachádza, sa ani v najbližšom čase a ani vo vzdialenejšej budúcnosti nestane členským štátom EÚ," povedal Juncker v rozhovore pre televíziu France 2.

Dodal, že pre štát, ktorý má vo svojom legislatívnom arzenáli trest smrti, niet v Európskej únii miesta.

Po minulotýždňovom neúspešnom pokuse o vojenský puč bolo v Turecku zatknutých už vyše 10-tisíc ľudí - vrátane množstva vojakov, policajtov, prokurátorov i civilistov. Došlo tiež k suspendovaniu viac ako 60.000 štátnych zamestnancov a policajtov.

Erdogan v súvislosti s prevratom vyjadril pripravenosť schváliť opätovné zavedenie trestu smrti. V Turecku nikoho nepopravili od roku 1984 a trest smrti tam oficiálne zrušili v roku 2004.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.