Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2021, 13:34

Česi v septembri začnú očkovať treťou dávkou, prví pacienti ju už dostali

Vláda však doteraz žiadny plán na preočkovanie nezverejnila.

Česi v septembri začnú očkovať treťou dávkou, prví pacienti ju už dostali
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V Česku sa treťou dávkou proti covidu začne očkovať v polovici septembra. V nedeľu to uviedol český minister zdravotníctva Adam Vojtěch v relácii stanice CNN Prima News.

Na očkovanie budú podľa neho môcť tí, ktorým od ukončenej vakcinácie uplynulo osem mesiacov. Zatiaľ pôjde o primárne ohrozené skupiny obyvateľstva.

Prví pacienti už tretiu dávku v tomto týždni dostali. Vláda však doteraz žiadny plán na preočkovanie nezverejnila.

V pondelok o tom bude rokovať Rada vlády pre zdravotné riziká. Vojtěch bude na nej odporúčať očkovanie treťou dávkou vakcíny pre rizikové skupiny ľudí nad 65 rokov, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov a chronických pacientov.

Podmienkou je tiež to, že od druhej alebo prvej dávky v prípade jednorazovej vakcíny uplynulo osem mesiacov. "Bude sa preočkovávať vakcínami Pfizer alebo Moderna a systém bude stáť na dvoch pilieroch, čo sú praktickí lekári a očkovacie centrá pri nemocniciach," dodal Vojtěch s tým, že začať by sa malo v polovici septembra.

Očkovanie bude naďalej hradené štátom. Primárne by mali mať organizáciu tretích dávok očkovania na starosti praktickí lekári.

Podľa českého ministerstva zdravotníctva sa v ČR doteraz nechalo zaočkovať aspoň prvou dávkou vakcína vyše 5,7 milióna obyvateľov krajiny, plne očkovaných je takmer 5,5 milióna Čechov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.