StoryEditor

Ropný priemysel sa spamätáva

15.08.2003, 00:00

Irak sprevádzkoval ropovod spájajúci severoiracké ropné polia so stredomorským prístavom Ceyhan v Turecku. Ide o o prvý krok, ktorý bude kulminovať úplným otvorením významnej exportnej trasy uzavretej po tom, čo Američanmi vedené vojská obsadili polia v apríli. Irackí predstavitelia začali včera postupne prečerpávať ropu cez takmer 1 000 kilometrov dlhý ropovod. Ak proces bude pokračovať hladko, Bagdad čoskoro získa ďalší zdroj financií pri obchodovaní s naftou. Američanmi vedené okupačné úrady a irackí technici usilovne pracujú na zvýšení ťažby irackej ropy a exportu, pričom sa spoliehajú, že príjmy z tejto oblasti pomôžu pri financovaní obnovy krajiny.
Ropné polia boli počas západnej invázie takmer neporušené, no rozsiahle škody sa napáchali pri rabovaní po páde Saddámovho režimu. Iba pomalá obnova priemyslu udržala ceny ropy počas jari a leta na vyššej úrovni, no oznámenie, že ropovodom do Ceyhanu už prúdi ropa, môže všetko zmeniť. Irackí predstavitelia zatiaľ nemôžu ropu predávať. Očakáva sa, že miestna štátna organizácia pre predaj ropy tiež vyčká, kým sa počas najbližších dní a týždňov nepreukáže, že ropovod funguje bezchybne a až potom začne napĺňať nádrže v prístave predtým, než ropu ponúkne odberateľom.
No technické nedostatky môžu výrazne spomaliť severoiracké exporty. Obzvlášť ropovody na severe sú pritom častými terčami rabovania a sabotáží, a to aj napriek sprísneniu bezpečnostných opatrení na ropných zariadeniach na celom území oblasti. Keď sa začne prečerpávanie na plný výkon, môže potenciálnych sabotérov ešte viac pokúšať.
Irackí a americkí technici očakávajú, že ceyhanským ropovodom by sa postupne malo prepravovať až 200 000 barelov denne, avšak pred začiatkom vojny to bolo 800 000 až milión barelov. Objemy prepravovanej ropy budú nižšie dovtedy, kým sa nepodarí opraviť kľúčové časti potrubia v okolí mesta Kirkúk poškodené ťažkými bojmi. Alternatívne potrubia sú totiž hrdzavé a majú iba obmedzenú kapacitu.
Iracký ropný priemysel má pred sebou ešte dlhú cestu, kým pôjde na plný výkon spred vojnového obdobia. Momentálne vyťažia okolo 1,2 milióna barelov denne a z toho asi 700 000 exportujú z juhoirackého ropného terminálu v Perzskom zálive. Pred vojenskou akciou to bolo asi 2,5 milióna barelov a povolený denný export bol dva milióny barelov. Krajina spotrebuje denne okolo 500 000 barelov ropy. Irak zatiaľ úspešne vyváža ropu iba z južných polí a tankery nakladá v prístave Mína al-Bakr. Prácu však v poslednom čase ochromujú časté výpadky elektrického prúdu na pobrežných čerpacích staniciach. Prístav bol zrelý na výraznú opravu a modernizáciu už pred vojnou a výpadky prúdu spôsobujú, že jednému tankeru s kapacitou dvoch miliónov barelov trvá načerpanie až päť dní. V moderných termináloch je to pritom iba 24 hodín. (hn/bo)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 14:07