Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2016, 12:31

Čistky v Turecku pokračujú, vláda prepustila takmer 1400 príslušníkov armády

Čistky v Turecku pokračujú, vláda prepustila takmer 1400 príslušníkov armády
Zdroj: Reuters

Turecká vláda prepustila 1389 príslušníkov armády. Dôvodom je podozrenie z napojenia na tureckého duchovného v americkom exile Fethullaha Gülena, ktorému turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pripísal vinu za nedávny pokus o prevrat. Informovala o tom dnes štátna agentúra Anadolu.

K ďalším čistkám došlo krátko po tom, čo Erdogan oznámil rozsiahle zmeny v armáde - dlho považovanej za garanta sekulárnej republiky - v snahe dostať ju pod kontrolu vlády, uviedla agentúra Reuters.

Začiatkom tohto týždňa armáda prepustila "bez cti" vyše 1700 svojich príslušníkov. Medzi prepustenými je aj 149 generálov a admirálov, čo predstavuje zhruba 40 percent tureckej generality a admirality. Čistky sa priamo dotkli už viac ako 60-tisíc ľudí z armády, súdnictva, štátnej správy či škôl, ktorých buď zadržali, prepustili z práce alebo dočasne zbavili funkcií pre podozrenie z väzieb na Gülena.

Erdogan oznámil, že neúspešný prevrat z 15. júla si vyžiadal 237 mŕtvych a vyše 2100 zranených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.