Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2016, 12:35

V Rusku sa šíri zákerná choroba. Epidémia zabila 12-ročného chlapca

V Rusku sa šíri zákerná choroba. Epidémia zabila 12-ročného chlapca
Zdroj: Reuters

Epidémia sneti slezinnej, známej aj ako antrax, v Rusku si vyžiadala prvú obeť, keď tomuto akútnemu infekčnému ochoreniu podľahlo jedno z troch detí, u ktorých sa nákaza potvrdila. Informovala o tom dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na tlačovú službu gubernátora Jamalsko-neneckého autonómneho okruhu (JANAO) na ruskej Sibíri s tým, že obeťou je 12-ročný chlapec.

Gubernátor JANAO Dmitrij Kobylkin ubezpečil, že úrady prijali opatrenia, aby zabránili šíreniu tejto choroby, známej aj ako antrax. Uviedol tiež, že nariadil prešetrenie liečby chlapca. Sneť slezinnú zistili v JAMAO u ôsmich ľudí vrátane troch detí.

Interfax spresnil, že v okresnej nemocnici v Salecharde je momentálne hospitalizovaných 72 ľudí. Medzi nimi je aj 41 detí z jar-salinskej tundry, kde je ohnisko nákazy.

Preventívnu liečbu dostáva 211 ľudí, medzi ktorými sú ľudia žijúci v tundre v mieste karantény a priľahlých oblastiach. Každú osobu s podozrivými príznakmi, napríklad nádchou či zmenami na koži, prevážajú do okresnej nemocnice Salecharde na pozorovanie.

Karanténu v JANAO vyhlásili 25. júla v súvislosti s úhynom jeleňov na sibírsku slezinnú sneť.

Podľa expertov zavinilo rozšírenie antraxu nezvyčajne teplé počasie. Baktérie sa vyskytuje v pľúcnej, črevnej a kožnej forme. Antrax sa tiež používa pre výrobu biologických zbraní, ktoré sa vyrábali v mnohých krajinách vrátane bývalého Sovietskeho zväzu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.